Aktualności
Szkolne rozgrywki tenisowe
- 7
KamyczkoweLove
18 września klasa 6B uczestniczyła w warsztatach malowania kamieni zorganizowanych przez panie z KamyczkoweLove.
4
Pasowanie na przedszkolaka
18 października był dniem pełnym emocji! Nasze "Kangurki" zostały pasowane na przedszkolaków. Pasowanie to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu każdego dziecka, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem. "Kangurki" po raz pierwszy zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne. Następnie Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania i wręczenia dyplomów. Przedszkolakom gratulujemy, życzymy dużo uśmiechu, radosnych i szczęśliwych chwil każdego dnia pobytu w przedszkolu. Jesteśmy z Was dumni!
Dzień Komisji Edukacji Narodowej
- 9
Matematyka i muzyka - audycja umuzykalniająca
W poniedziałek, 7 października gościliśmy artystów-muzyków Piano-Music Kseni Więcek, którzy corocznie odwiedzają nasza szkołę. Audycje umuzykalniające oraz bezpośredni kontakt uczniów z instrumentami muzycznymi przynoszą wiele korzyści, które wykraczają poza percepcję muzyki. Muzyka to język emocji i wyobraźni. Kontakt z nią rozwija zdolności twórczego myślenia i wyrażania siebie. Muzyka może być doskonałym narzędziem do nauki innych przedmiotów, np. matematyki czy języków obcych a regularny kontakt z różnymi gatunkami muzycznymi pozwala na kształtowanie własnego gustu muzycznego. Tym razem, tematem przewodnim było powiązanie muzyki i matematyki. W przystępny i ciekawy sposób Pani Ksenia pokazała, że matematyka i muzyka są ze sobą nierozerwalnie związane.
W przebiegu audycji swój udział mieli również uczniowie naszej szkoły, którzy wcielili się w rolę dyrygentów i muzyków. W tą fascynującą podróż przez świat dźwięków zabrali nas: Pani Joanna Kania(klarnet),Pan Sebastian Wieczorek, grający na puzonie, Daniel Bober(saksofon)oraz pani Ksenia Więcek-Łuczak, która prowadziła audycję i akompaniowała pozostałym muzykom.Dziękujemy za fascynujące spotkanie i z niecierpliwością oczekujemy kolejnego:-)
Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe w ramach Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej
W czwartek 3 października na płycie boiska klubowego w Szczerbicach odbyły się Gminne Sztafetowe Biegi przełajowe w ramach Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Organizatorem zawodów był Zespół Szkolno- Przedszkolny w Szczerbicach, a do rywalizacji przystąpiły dwie szkoły z naszej gminy: ZSP Szczerbice oraz SP Gaszowice. Nasza sztafeta dziewcząt w składzie: Honorata Modzelewska, Hanna Żyła, Alicja Machulec, Karolina Pawliczek, Helena Modzelewska, Alicja Kawik, w ramach Igrzysk dzieci zajęła 2 miejsce.W tej samej kategorii nasi chłopcy w składzie: Sebastian Papierok, Ksawery Swaczyna, Kacper Skowron, Karol Ziołko, Krzysztof Borkowski, Ernest Zdrzałek zajęli I miejsce! i Będą reprezentować naszą gminę na zawodach rejonowych w Raciborzu. Drużyna chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży ( Kl. 7 i 8) w składzie: Radosław Krótki, Kamil Iwin, Robert Obiegała, Kamil Janyga, Szymon Bober, Krzysztof Duży, zajęła II miejsce
Gratulujemy wszystkim biegaczom wysokich wyników!
Jesienna wyprawa w góry
27.09.2024r. odbył się Rajd Górska Jesień organizowany przez PTTK w Rybniku. Mimo niesprzyjającej pogody, udział w Rajdzie wzięło czterdziestu uczniów z klas IV-VIII. Do Bacówki na Rycerzoej doszliśmy z Soblówki czarnym szlakiem. Na szczycie czekały puchary dla najlepszych drużyn, upominek rajdowy, cieply posiłek oraz nagrody za udział w konkursach.
Dzień Chłopaka w 6B
Podczas poniedziałkowej godziny wychowawczej klasa 6B świętowała Dzień Chłopaka. Były prezenty oraz liczne konkurencje przygotowane specjalnie z tej okazji. 6 chłopców z naszej klasy musiało wykazać się różnymi umiejętnościami: nawlekali iglę, malowali paznokcie, zawiązywali sznurówki, zgadywali, co to za kosmetyki. Oczywiście kto pierwszy, ten lepszy! Każdej konkurencji towarzyszyły emocje i spora dawka humoru, a na koniec były jeszcze słodkości dla wszystkich.
15
Wyjazd edukacyjny do Oświęcimia
W dniu 25 września br. uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Celem wycieczki było budowanie świadomości patriotycznej i narodowej uczniów, wskazanie niszczącej siły totalitaryzmu, a także budowania w młodych ludziach sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści. Zwiedzanie obejmowało obozy Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau – miejsc, które stały się symbolem nazistowskich zbrodni i Holocaustu – eksterminacji narodu żydowskiego. Gdy uczniowie weszli na teren Muzeum przed nimi ukazał się słynny napis: „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym” – sarkastyczny tekst umieszczony przez Niemców. W trakcie zwiedzania ósmoklasiści dowiedzieli się o warunkach życia więźniów, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu. To była realistyczna i poruszająca lekcja historii. Puste cele, krematoria, fotografie na ścianach czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów to tylko część przerażającego obrazu obozu. Ważnym miejscem, które zobaczyli uczestnicy była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach i blok 11 zwany blokiem śmierci. W dalszej części pobytu studyjnego młodzież wzięła udział w warsztacie edukacyjnym nt. „Drutami otoczony skrawek świata…”. Uczniowie w skupieniu i z powagą przez kilka godzin uczestniczyli w poruszającej lekcji historii. To była realistyczna lekcja, dzięki której próbowaliśmy doszukać się przyczyny nienawiści i pogardy do drugiego człowieka. Lekcja, która skłoniła młodych ludzi do głębokiej refleksji nad istotą człowieczeństwa i potrzeby pielęgnowania takich wartości, jak: wzajemny szacunek, przyjaźń, tolerancja, miłość.
8
POMOC DLA POWODZIAN
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji pomocy dla powodzian organizowanej przez: Zarząd Gminny ZOSP RP w Gaszowicach, Jednostki OSP Gminy Gaszowice, Urząd Gminy Gaszowice. Zbieramy: wodę pitną butelkowaną, środki czystości i higieny osobistej. Chętne osoby prosimy o pozostawienie darów na parterze szkoły (nowy budynek).
Termin pierwszej zbiórki: 23.09-26.09
Termin drugiej zbiórki: 30.09-03.10
Szkoły pełne talentów
Zapraszamy do zbierania talenciaków. Prosimy o przekazywanie ich do specjanych skrzynek, które znajdują się w szkole i przedszkolu. Za zebrane talenciaki odbierzemy nagrody - nowy sprzęt edukacyjny i sportowy.
Realise zaprasza w swoje szeregi!
Tylko do końca września!!!
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Informujemy, że szkoła podstawowa w Szczerbicach uzyskała rządowe wsparcie w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa". Szkoła otrzymała 15 tyś. zł na zakup książek będących nowościami wydawniczymi, zakup nowych elementów wyposażenia biblioteki szkolnej oraz realizację działań promujących czytelnictwo.
Starosta Rybnicki zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie
Celem konkursu jest m.in. pogłębianie wiedzy z zakresu ekologii, ochrony środowiska i informatyki, zacieśnianie więzi rodzinnych i przyjacielskich, propagowanie zdrowego stylu życia, turystyki i rekreacji czy promocja powiatu rybnickiego i środowiska lokalnego.Wskazówki dotyczące zgłoszenia się do konkursu znajdują się pod kodem QR zamieszczonym na plakacie.
"Aktywna Tablica" - kolejne dofinansowanie dla naszej szkoły
Dydaktyka w Gminie Gaszowice - uzyskane przez Gminę Gaszowice dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu
Podmiotem realizującym projekt jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Szczerbicach
Celem projektu jest stworzenie w Szkole Podstawowej im. Zygmunta Biernackiego w Szczerbicach, dla której organem prowadzącym jest Gmina Gaszowice warunków do ogólnodostępnej edukacji dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dla uczniów zdolnych, umożliwiająca zwiększenie ich szans edukacyjnych.
Projekt skierowany jest do 175 uczniów/uczennic, który realizować będzie 8 nauczycieli/nauczycielek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szczerbicach.
Przedmiotem projektu jest organizacja bezpośredniego wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zwiększające ich udział w edukacji ogólnodostępnej. Realiowane będą zajęcia/działania:- specjalistyczne w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
- dydaktyczno-wyrównawcze,
- dla uczniów uzdolnionych,
- indywidualizujące proces kształcenia,
- wspierające zdrowie psychiczne dzieci
oraz spotkania z pedagogiem.
Projekt ma słuzyć podniesieniu umiejętności kadry do potrzeb edukacji ogólnodostępnej, w tym w zakresie podniesienia poziomu świadomości i umiejętności dydaktycznych wobec uczniów ze SPE i kompetencji w zapobieganiu dyskryminacji i przemocy. Założeniem projektu jest również kompleksowe dostosowanie i wyposażenie placówek edukacyjnych w celu zwiększenia dostępności w zakresie edukacji włączającej i niwelowania barier.
Efektem projektu będzie nabycie przez uczniów i nauczycieli pożądanych kompetencji oraz stworzenie w Szkole Podstawowej im. Zygmunta Biernackiego w Szczerbicach warunków do edukacji ogólnodostępnej
Okres realizacji projektu: 2024.07.01 – 2025.06.30
Całkowita wartość projektu: 840 107.50zł
w tym:
dofinansowanie z Funduszy Europejskich 714 091.37zł
dofinansowanie z budżetu państwa: 84 010.75 złRegulamin i deklaracja do pobrania na stronie szkoły: O szkole - Projekt
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
Drodzy Uczniowie, życzymy Wam, aby nowy rok szkolny był dla Was czasem inspirujących wyzwań i wspaniałą przygodą w otoczeniu wspierających nauczycieli i życzliwych rówieśników. Uczcie się z zapałem, rozwijajcie swoje pasje i pamiętajcie, „że wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami…”.
ZATEM…NOWY ROK SZKOLNY 2024/2025 UWAŻAMY ZA OTWARTY!
2
Jak zalogować się do systemu eduVulcan? - instrukcje logowania
Rozpoczęcie roku szkolnego
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla klas I-VIII odbędzie się 2 września o godzinie 9:00.
Uczniowie! Zabierzcie ze sobą torbę na podręczniki i ćwiczenia.
Spotkania z rodzicami
Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkania z wychowawcami klas 4 września.
Klasy 2,3 i 4 - godz. 16:00
Klasy 5-8 - godz. 17:30
Archiwum Aktualności