Terapia EEG Biofeedback - profesjonalny trening umysłu :)
Z radością informujemy, że z końcem roku udało się zakupić sprzęt oraz wyszkolić trzech certyfikowanych trenerów do pracy z dziećmi nowoczesną metodą jaką jest EEG Biofeedback. Do prowadzenia terapii został stworzony specjalny gabinet, który znajduje się w części przedszkolnej Zespołu.
CO TO JEST TERAPIA EEG Biofedback?
Biofeedback - jest metodą usprawniania funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Biofeedback czyli biologiczne sprzężenie zwrotne polega na dostarczeniu człowiekowi informacji zwrotnej (feedback) o zmianach jego stanu fizjologicznego. Podstawą terapii jest wykorzystywanie „plastyczności mózgu”, polegającej na zdolnościach komórek nerwowych mózgu do trwałych przekształceń funkcjonalnych. Jest to rodzaj terapii, dzięki której pacjent w sposób świadomy, uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak by mózg pracował wydajniej i szybciej. Terapia odbywa się w specjalnie do tego celu przystosowanym gabinecie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. W terapii uczestniczy terapeuta i osoba poddawana terapii. Podczas terapii sygnał EEG odbierany elektrodami przymocowanymi do skóry głowy w specjalnie wyznaczonych punktach, jest przetwarzany do formy przystępnej graficznie wideogry. Jest on odzwierciedleniem stanu umysłu pacjenta. Dzięki sprzężeniu zwrotnemu, pacjent wie, kiedy np. jest skoncentrowany, a kiedy jego koncentracja się zmniejsza. Pozwala to nauczyć się kontrolowania reakcji własnego mózgu, a dzięki temu takiego modyfikowania jego pracy, aby funkcjonował efektywnie. Trenowany siedzi wygodnie w fotelu, obserwuje wideogrę na monitorze i próbuje kierować nią własną wolą i umysłem. Za dobrze wykonane zadanie, otrzymuje nagrodę - wideogra się udaje, a poddawany terapii otrzymuje punkty sygnalizowane, np. dźwiękowo.
CO DAJE TERAPIA?
Trening EEG Biofeedback usprawnia funkcje mózgu takie jak:
- koncentracja uwagi,
- opanowanie emocji, radzenie sobie ze stresem,
- relaks,
- usprawnienie procesów myślowych,
- szybka nauka,
- pamięć,
- sen.
DLA KOGO ?
Metoda EEG Biofeedback zalecana jest w pracy z dziećmi i młodzieżą, u których występują:
- trudności szkolne (wyniki w nauce niższe od oczekiwanych);
- specyficzne trudności w uczeniu się (dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia);
- kłopoty z planowaniem i właściwą organizacją pracy;
- zaburzenia koncentracji uwagi (w przebiegu ADD, ADHD);
- nadpobudliwość psychoruchowa (w przebiegu ADHD);
- zaburzenia zachowania,
- zaburzenia snu,
- stany lękowe, depresja,
- trema, napięcie wewnętrzne, niska samoocena.
Warunkiem zapisania na treningi jest złożenie wniosku oraz zaświadczenia neurologa o braku przeciwwskazań do terapii (regulamin terapii oraz wniosek są dostępne na stronie internetowej szkoły w zakładce Dokumenty).
JAK PRZEBIEGA SESJA TRENINGOWA?
Osoba trenująca ma podłączone do powierzchni głowy /za pomocą pasty klejącej/ jedną lub więcej elektrod przekazujących sygnały z mózgu do monitora terapeuty, gdzie widoczne są w postaci poszczególnych pasm fal mózgowych. Na swoim monitorze trenujący widzi te sygnały w postaci wideogry. Stara się spełnić założenia gry wyłącznie siłą woli, poprzez własne myśli, bez użycia klawiatury czy myszki, np. stara się utrzymać dużą szybkość jadącego samochodu, jechać prawą stroną drogi, przy dobrej widoczności. Przez cały czas otrzymuje informację zwrotną o swoim stanie – gra się udaje, otrzymuje punkty kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości. Kiedy wzrasta aktywność w paśmie niepożądanym – nie dostaje punktów, gra się nie udaje. W ten sposób trenujący wie, kiedy jest dobrze skoncentrowany a kiedy nie jest. Jego mózg uczy się wytwarzania nowych fal mózgowych. Ponieważ metoda ta koncentruje się na przyczynach trudności w uczeniu się jej efekty są długotrwałe. Prowadzący na podstawie wyświetlanych na monitorze przebiegów, może odpowiednio motywować pacjenta do osiągania coraz lepszych wyników. W ten sposób pacjent "uczy" swój mózg pracy na korzystnych dla niego częstotliwościach. Uzyskiwanie dobrych wyników przez osobę poddawaną terapii nie następuje od razu. Wymaga to koncentracji, uspokojenia emocji oraz co najmniej serii treningów.
JAKI JEST CZAS TRWANIA TERAPII?
Zależy od złożoności problemu i wieku pacjenta. Terapia krótkoterminowa obejmuje zwykle 10-20 sesji, możemy wtedy zaobserwować zmiany w zachowaniu np. poprawę uwagi, zmniejszenie impulsywności. W bardziej złożonych problemach np. ADHD będzie to ok.40-60 sesji. Inne schorzenia wymagają jeszcze dłuższego czasu terapii. Dzieci uczestniczą w treningu raz w tygodniu przez 45 min.
Pierwsze spotkanie to wywiad, który pozwala zebrać informacje potrzebne do ustalenia właściwego kierunku treningów - jest to konsultacja, która pozwala zebrać wszystkie najważniejsze informacje potrzebne do ukierunkowania pracy z dzieckiem.
Dodatkowych informacji udziela pedagog szkolny. Regulamin terapii oraz wniosek znajdują się na stronie szkoły w zakładce Dokumenty szkolne.