Aktualności
Pozdrowienia z Zielonej Szkoły
Wycieczka klas IV
27 i 28 maja uczniowie klasy IVa I IVb wraz z opiekunami odwiedzili Beskidy. Naszą górską przygodę rozpoczęła wędrówka w kierunku Dębowca. U podnóża szczytu aktywnie spędziliśmy czas w trakcie szalonych zjazdów na torze saneczkowym. Wbrew prognozom udało nam się złapać kilka ciepłych promieni już prawie letnie słońca i na polanie pod schroniskiem odpocząć, podziwiając przepiękny widok na miasto Bielsko-Biała. Kolejnym etapem naszej eskapady, było zejście ze szczytu do naszego miejsca noclegowego- Wapienicy, gdzie w Ośrodku Harcerskim czekał na nas pyszny obiad. Popołudnie wypełniły rozgrywki sportowe i spacer po Parku Krajobrazowym Doliny Wapienicy. Wieczorem odbyła się zaplanowana dyskoteka i ognisko z pieczeniem kiełbasek. Po dniu pełnym wrażeń nadszedł czas na odpoczynek. Niestety poranek przywitał nas zachmurzonym niebem. Ale fatalna pogoda nie zepsuła nam humorów! Interaktywne Muzeum Ognia w Żorach okazało się świetną alternatywą na deszczowy dzień. Po filmie edukacyjnym wprowadzającym w historię powstania muzeum, każdy z nas otrzymał ołówek i ... test, na który odpowiedzi szukaliśmy na muzealnych ekspozycjach. Mogliśmy również rozpalić wirtualny ogień, zapalić znicz olimpijski, ugasić pożar. Czas poświęcony na zwiedzanie i zabawę minął niepostrzeżenie. W dobrych nastrojach wyruszyliśmy w kierunku Szczerbic, odwiedzając po drodze McDonald’s.
Konfrontacje Teatralne: Kurtynka 2019
W piątek 24 maja, grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w organizowanych w Świerklanach Powiatowych Konfrontacjach Teatrów Szkolnych – Kurtynka 2019. Teatr „Przez Różowe Okulary” tworzą wychowankowie klas: IVa, Va i Ib. Od października spotykamy się podczas zajęć kółka teatralnego, działającego w ramach POPP. Wystawiony spektakl „Baśniowy ambaras” zebrał pozytywne recenzje. Bardzo nas to ucieszyło i dodało odwagi do podejmowania dalszych działań, gdyż był to nasz pierwszy występ przed szerszą publicznością. Podczas konfrontacji mieliśmy okazję podejrzeć warsztat aktorski naszych starszych kolegów i koleżanek z innych grup teatralnych. Liczymy na to, że uda nam się wykorzystać to nowe doświadczenie w pracy nad kolejnych przedstawieniem ...
Dyżur wakacyjny w przedszkolu - sierpień
Szanowni Rodzice,
informuję, że podczas wakacji letnich nasze przedszkole będzie pełniło dyżur wakacyjnych dla dzieci z terenu Gminy Gaszowice w miesiącu sierpniu.
Rodzice, którzy wyrażają chęć udziału dzieci w zajęciach proszeni są o pobranie i wypełnienie Deklaracji pobytu dziecka w przedszkolu ( zakładka Dokumenty - Rekrutacja 2019 - deklaracja pobytu) i złożenie jej w sekretariacie szkoły w dniach od 3 do 15 czerwca 2019r.
Z poważaniem, Edyta Knapik - dyrektor ZSP Szczerbice
Projekt eTwinning "The Cubs"
Od września uczniowie klasy Va wraz z nauczycielką języka angielskiego Alicją Borkowską realizowali międzynarodowy projekt w ramach Europejskiej Współpracy Szkół eTwinning.
"The Cubs" czyli małe dzikie zwierzątka to tytuł projektu, a nasi partnerzy to szkoły z Turcji, Serbii, Słowacji, Hiszpanii, Włoch oraz Ukrainy.
Celem współpracy było rozwijanie umiejętności językowych przy użyciu technologii informacyjno - komunikacyjnych w kreatywny sposób. Co miesiąc czekały na uczniów zadania, a efekty umieszczaliśmy na platformie edukacyjnej TwinSpace i wirtualnych tablicach Padlet.
Na początku poznaliśmy nauczycieli i partnerskie szkoły. Podczas wideokonferencji nauczyciele omówili szczegóły projektu. Pierwszym zadaniem było wykonanie logo projektu oraz maski małego dzikiego zwierzątka.
Projekt został podzielony na 6 kapsuł. W każdej kapsule uczniowie rozwijali słownictwo za pomocą interaktywnych ćwiczeń. Wykonywali zadania plastyczne i pisemne. Tworzyli muzykę. Każdą kapsułę kończyły zadania oceniające.
Tematyka kapsuł to: Who are we?, Countries and Nationalities, Hobbies, My Day, Learning Other Cultures, Sharing Cultural Values.
Podczas projektu uczniowie poznali takie narzędzia i aplikacje muzyczne jak Incredibox czy Autorap. Twórczo wykorzystali do prac pisemnych Storyjumper i Toondoo. Do komunikacji i wykonywania wspólnych zadań stosowali internetową tablicę AWW.
Dzięki całorocznej współpracy uczniowie klasy Va wzbogacili angielskie słownictwo i zwroty, umiejętnie zastosowali je w pracach pisemnych takich jak mój superbohater czy komiks o dniu, sprawnie komunikowali się ze sobą, poznali kulturę krajów partnerskich i nawiązali nowe znajomości oraz zaznajomili się z nowymi narzędziami informatycznymi.
W Leśnym Parku Niespodzianek
21 maja 5 i 6 latki wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu. Dzieci miały możliwość obcowania z naturą. Na rozległym terenie parku, na łonie przyrody żyjącej swoim rytmem podziwiały, karmiły, głaskały dziką zwierzynę. Każdego zachwyciła silna postawa żubrów, jeleni szlachetnych i jeleni sika, łagodność saren i sympatyczna natura danieli. Podążając ścieżkami przyrodniczo – dydaktycznymi mijaliśmy wiele atrakcji parku: stację ptaków drapieżnych i sowiarni, obsługiwanych przez wykwalifikowanych sokolników. Kogo nie fascynuje dzikość przyrody i oglądanie jej z bliska? Drapieżne orły, myszołowy, sokoły, jastrzębie i sowy każą nam ulec tej fascynacji! Zapraszając na przedsztawienie swojej siły, piękna i nieokiełzanej natury. Sokolnicy odkrywają przed nimi magię, jaka tworzy się pomiędzy ptakiem a człowiekiem.
Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej – to swoiste muzeum, w których przy dźwiękach odgłosów lasu dzieci zapoznały się z licznymi eksponatami oraz trofeami łowieckimi.
Dużą radość sprawił kontakt z dzikami i kozą karłowatą. Żadne dziecko nie zapomnij dotyku zwierząt cierpliwie poddającychy się głaskaniu.
Trzydniowa wycieczka do Olszyna k. Częstochowy
W dniach 20 - 22 maja uczniowie klasy Vb i VI pojechali na warsztaty ekologiczne, które odbyły się w Olsztynie koło Częstochowy. Uczniowie brali udział w zbieraniu i rozpoznawaniu skał, minerałów i skamieniałości w kamieniołomie jurajskim, zdobyli Jurajski Giewont. Poznali jurajskie rękodzieło ludowe - filcowanie. Zwiedzali Góry Towarne i jaskinie jurajskie. Spędzali czas na sportowo, przy pieczeniu kiełbasek i dyskotece. Wszyscy wrócili z wycieczki zmęczeni ale zadowoleni.
Przedszkolaki na "Biegu Wiosny"
Po raz drugi przedszkolaki wzięły udział w „Biegu Wiosny”, zdobywając I miejsce w klasyfikacji ogólnej przedszkoli. W klasyfikacji indywidualnej III miejsce zdobyła Hanna Kwiecień otrzymując dyplom oraz nagrody rzeczowe. Grono reprezentantów uzupełnili Igor Biernacki, Milena Piotrowska, Wiktor Honkisz, Sebastian Papierok, Jan Czogalla, Kacper Skowron. Opiekę nad dziećmi sprawowały Anna Chmielewska i Bernadeta Chowaniec.
Świetny występ uczniów w XII Biegu Wiosny
Dnia 19.05.2019r. odbył się XII Bieg Wiosny - cykliczna impreza organizowana w Rybniku.
Świetnie zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły zajmując II miejsce w klasyfikacji drużynowej szkół!
W klasyfikacji indywidualnej także osiągnęli znakomite rezultaty - zdobywając dyplomy oraz nagrody rzeczowe stojąc dwukrotnie na podium.
Najciekawsze wyniki:
Emilia Pańczyk z klasy VB - II miejsce (1000m)
Milena Jurkowska z klasy III - III miejsce (500m)
Ewa Borkowska z klasy IB - IV miejsce (500m)
Julia Pyszny z klasy VI - IV miejsce (1000m)
Julia Piotrowska z klasy IIB - VI miejsce (500m)
Grono reprezentantów uzupełnili: Jakub Szolc (VA), Julia Bednarek (VA), Magdalena Bryłka (VA), Patrycja Zarzecka (VB), OLiwia Jurkowska (IVB), Kacper Jurkowski (VB).
Opiekun zespołu: Bogdan Langer
Szkoła składa podziękowania dla rodziców, którzy zapewnili transport dzieciom na zawody.
Wycieczka do Instytutu Goethego
17 maja uczniowie klas 4 i 5 uczęszczający na zajęcia języka niemieckiego wyruszyli na wycieczkę językowo-kulturoznawczą do Goeth-Institut w Krakowie. Na miejscu, w Pałacu Potockich będących jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich starego Krakowa, wzięli udział w warsztatach „LeYo!- Przygoda z książką oraz aplikacją”. Podczas zajęć wykorzystano nowoczesne technologie, ożywiając postacie z atlasu. Kolejnym punktem wyjazdu była gra terenowa na krakowskim rynku. Trzeba było wykazać się znajomością języka niemieckiego, sporym sprytem, a także orientacją w terenie. Była to świetna zabawa, którą z całą pewnością powtórzymy.
Gdzie szukać pomocy?
W zakładce pedagog szkolny został umieszczony wykaz instytucji pomocowych w sytuacjach trudnych i kryzysowych.
Sukcesy wokalne
W dniu 14 maja 2019r. w CKE w Czerwionce – Leszczynach odbył się koncert laureatów Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego oraz rozdanie dyplomów i nagród. Wśród laureatów znalazły się uczennice naszej szkoły: Alicja Dziuba, Oliwia Gatnar i Julia Pyszny, które zdobyły nagrodę 3 stopnia indywidualnie i zespołowo. Dziewczyny do występu przygotowała Katarzyna Brachaczek.
VIII Gminny Konkurs Języka Angielskiego
17 maja w Szkole Podstawowej w Czernicy odbyła się kolejna edycja konkursu językowego dla uczniów klas II-VI ze szkół w Szczerbicach, Gaszowicach i Czernicy. Nasi uczniowie kolejny raz fantastycznie się zaprezentowali i wykazali się bardzo dużą wiedzą z języka angielskiego. Oto wyniki:
Klasy VI - Kamil Rusnarczyk - II miejsce (nauczyciel Alicja Borkowska)
Klasy V - Zuzanna Langer - I miejsce (nauczyciel Alicja Borkowska)
Klasy IV - Oliwier Mura - II miejsce (nauczyciel Alicja Borkowska)
Klasy III - Nicola Bochenek - III miejsce (nauczyciel Beata Grinspek)
Klasy II - Robert Obiegała - II miejsce (nauczyciel Klaudia Wojaczek)
Chcę być bezpieczny i dbam o bezpieczeństwo
W miniony czwartek w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas piątych z policjantem dzielnicowym panem Markiem Nowakiem. Tematem pogadanki była odpowiedzialność karna nieletnich wobec przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy, a także niebezpieczeństw związanych z zażywaniem środków psychoaktywnych (narkotyki, dopalacze, alkohol, paleniem papierosów). Uczniowie dowiedzieli się również na temat konsekwencji prawnych czynów karalnych oraz czynów świadczących o demoralizacji za zachowanie i działania w różnych miejscach, także w szkole. Poruszono również zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną za wymuszenia, za niszczenie mienia prywatnego i społecznego, wspomniano także o rozważnym zamieszczaniu wszelkich informacji, czy fotografii na portalach internetowych. Spotkanie ma na celu podniesienie świadomości dotyczącej uczniów, a tym samym bycia odpowiedzialnym za swoje postepowanie.
"Pełna miska dla zwierzaka”
W naszym przedszkolu zorganizowana została zbiórka karmy dla stowarzyszenia KOTewka z Rybnika . Akcja mająca na celu propagowanie świadomej opieki nad zwierzętami i podejmowanie działań poprawiających ich byt spotkała się z dużym odzewem. Dzieci i ich rodzice, pełni wrażliwości na zwierzęce cierpienie przynosili nie tylko karmę i żywność, ale również koce i legowiska. W dniu 26. 04. 2019 r. zebraną karmę i koce przekazaliśmy przedstawicielom stowarzyszenia.
Kolejny sukces taneczny!!!
Tym razem w solowym występie Nicola Butyłkin reprezentująca Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej działające przy ZSP w Szczerbicach, zdobyła II miejsce w XI Szopienickim Talencie.
Do występu została przygotowana przez panią Marzenę Butyłkin.
Zajęcia otwarte
25 kwietnia 2019 r. w grupie „Smerfy” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały wizyty rodziców, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej. Mimo wielu obowiązków mamusie licznie przybyły do naszego przedszkola, by towarzyszyć swoim pociechom. Tematyka zajęć była ściśle związana z obecną porą roku – wiosną. Dzieci miały do wykonania przeróżne zadania, które przygotowała dla nich Pani Wiosna, poczynając od policzenia żonkili w doniczkach aż po sadzenie kwiatków wspólnie z rodzicami. Zajęcia uatrakcyjniliśmy również wiosennym koncertem. Przedszkolaki grając na instrumentach muzycznych rozwijały poczucie rytmu. Nie mogło zabraknąć także śpiewu, dlatego piosenka „ Kolorowa Wiosna” w wykonaniu najmłodszych wywołała wiele radości. Wiele emocji wzbudził również taniec z kolorowymi chustami. Najwięcej jednak entuzjazmu wywołały wspólne zabawy i tańce z rodzicami . Całe zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze.
Szanowni Rodzice!
Informuję, że od dnia 24 kwietnia 2019r. (środa) zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą odbywały się zgodnie z planem lekcji.
Za ewentualne zmiany i nieudogodnienia związane z akcją strajkową z góry przepraszamy.
Z poważaniem
Edyta Knapik
Spotkanie z pszczelarzem
16 kwietnia odwiedził nasze przedszkole niecodzienny gość- mistrz pszczelarstwa Pan Aleksander Rębacz, właściciel pasieki „Boża Iskierka” z Męciny Małej w Beskidzie Niskim.
Przedstawił on dzieciom historię odkrycia miodu, jako słodkiej i zdrowej przekąski, etapy rozwoju hodowli pszczół a także tajemnice z życia tych małych stworzeń. W bardzo ciekawy i bajkowy sposób ukazał dzieciom: sposoby porozumiewania się pszczół, tajniki zbierania miodu, rozmnażania się, wychowywania młodych pokoleń oraz metody wytwarzania miodu.
Dużą atrakcją był szklany ul z prawdziwymi pszczołami, który dzieci oglądały przez lupy. Wszystkie spróbowały też pyłku pszczelego, miodu i samodzielnie wykonały świeczkę z plastra wosku. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały certyfikat ukończenia „Warsztatów pszczelarstwa”. Mamy nadzieję, że rozmowy o pszczołach przyczynią się do przekonania wszystkich do działań na rzecz ochrony pszczół, które mają ogromne znaczenie zarówno dla człowieka, jak i dla wielu ekosystemów. Poprzez poznanie tych owadów zachęcamy oraz promujemy postawy sprzyjające pszczołom oraz środowisku ich bytowania a także ukazujemy wartości zdrowotne miodu i innych produktów naturalnych.
Kolejny festiwal za nami...
9 kwietnia 2019r. prezentacja zespołu Realise na Festiwalu Tanecznym ,,Mała Poleczka” w Radlinie okazała się sukcesem. W kategorii szkół podstawowych grupa zdobywa II miejsce. Zajęcia Realise odbywają się
w ZSP w Szczerbicach pod okiem pani Marzeny Butyłkin.
Archiwum Aktualności