17 marca uczniowie klas ósmych i siódmej wraz z opiekunami odwiedzili Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu.
W KL Auschwitz, największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady, życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Dzisiejsze Miejsce Pamięci, to nie tylko autentyczne poobozowe bloki i baraki, ale także unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do obozu na zagładę. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Gdy weszliśmy na teren Muzeum, przed nami ukazał się słynny napis: „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym” – autentyczny i tak bardzo sarkastyczny tekst umieszczony tam przez Niemców. Dzięki opowieści świetnej pani przewodnik, od razu poczuliśmy powagę miejsca, w którym się znaleźliśmy. Później udaliśmy się do kilku budynków, w których można było zobaczyć i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. To była realistyczna i poruszająca lekcja historii. Puste cele, fotografie na ścianach, czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów, to tylko część przerażającego obrazu obozu. Na twarzach wielu z nas pojawiły się łzy wzruszenia. Niesamowite wrażenie wywarł na wszystkich pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa, blok 11 zwany blokiem śmierci i ściana straceń, pod którą zapaliliśmy symboliczne znicze ku czci i pamięci ofiar tej okrutnej zbrodni.
Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu zobaczyliśmy pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów oraz ruiny komór gazowych z krematoriami, szybko likwidowanych przez Niemców pod koniec wojny.
W trakcie zwiedzania spotykaliśmy ludzi różnej narodowości oraz w zróżnicowanym przedziale wiekowym. To oznacza, że Auschwitz jest obiektem zainteresowania ludzi na całym świecie. Nie dziwi to wcale, gdyż każdy chce znaleźć przyczyny rodzenia się nienawiści i pogardy, a także na własne oczy zobaczyć miejsce, które stało się synonimem Shoah, masowego mordu i upadku cywilizacyjnego. Wycieczka była dla wszystkich wyjątkową i poruszającą lekcją historii. Ta wyprawa na pewno utkwi w naszej pamięci jeszcze długi czas…