Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem
Tydzień Życzliwości i Praw Dziecka
W minionym czasie obchodziliśmy Dzień Życzliwości oraz Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji dla uczniów zostały przygotowane różne akcje. Wszyscy chętni do obdarowywania życzliwymi słowami mogli te ciepłe słowa przekazać kolegom i koleżankom poprzez „skrzynkę życzliwości”. To magiczne pudełko, jak się okazało, już w połowie dnia było wypełnione po brzegi miłymi listami. Uczniowie z SU zabawili się w życzliwych listonoszy i roznieśli do wszystkich klas przemiłe kartki. Ponadto odbył się konkurs plastyczny dla klas I-III i IV-VI pt. "Wielka sprawa - moje prawa", został on poprzedzony zajęciami warsztatowymi dotyczącymi praw dziecka, które zostały przeprowadzone przez wychowawców w każdej z klas. Kolejną akcją był „Tajemniczy przyjaciel”. Wszyscy uczniowie w Dniu życzliwości umilali wcześniej wylosowanemu koledze czy koleżance czas spędzony w szkole. Milusińscy obdarowywali się wzajemnie życzliwymi gestami, słodkimi poczęstunkami oraz niezwykłą uprzejmością. W szkole panowała miła i serdeczna atmosfera. Wyrażamy nadzieję, że udało się nam zarazić życzliwością i ta przyjacielska atmosfera będzie pielęgnowana przez cały kolejny rok.
Warsztaty językowo-naukowe
Uczniowie klas 5-6 uczestniczyli w pokazach naukowych w języku niemieckim Dziecięcego Uniwersytetu „Kinderuni”, zorganizowanych dla szkół uczestniczących w projekcie Goethe-Institut „Deutsch Plus”. Warsztaty poprowadził native speaker Joachim Hecker, autor wielu książek oraz eksperymentalnych show, które odbyły się już na całym świecie od Alaski po Tajlandię. Było to niezwykłe spotkanie na Stadionie Śląskim w Chorzowie, pełne ciekawostek z zakresu chemii, fizyki oraz astronomii.
Dzień Pluszowego Misia
W dniu 25.11.2019 r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: ćwiczenia gimnastyczne z misiami, zabawy, pląsy. Dzieci poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach i degustowały się herbatnikami moczonymi w miodzie. Wykonały również prace plastyczno - techniczne. Uroczystość zakończona została wręczeniem każdemu dziecku medalu "Przyjaciela Misia". Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas.
Certyfikat
W ostatnim czasie szkoła otrzymała certyfikat za udział w programie „Bieg po zdrowie", który zostały objęty honorowym patronatem: MEN, Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Rzecznika Praw Dziecka. Działania podejmowane w ubiegłym roku szkolnym przez uczniów klas IV dotyczyły przede wszystkim edukacji zdrowotnej, głównie profilaktyki antytytoniowej. Koordynatorem i realizatorem programu była pedagog szkolna.
Hulajnogi za zabawę, dla najmłodszych!
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym rolników przygotowała szkolenie e-learningowe dla najmłodszych mieszkańców wsi. Szkolenie pod nazwą „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy” można znaleźć pod adresem: prewencja.krus.gov.pl. W nowoczesnej formie przybliża ono zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia.
Po rozwiązaniu testu końcowego każdy uczestnik szkolenia może otrzymać Certyfikat poświadczający ukończenie kursu. Wśród dzieci w wieku szkolnym, uczęszczających do szkół podstawowych z terenów wiejskich, które zdobędą Certyfikat rozlosujemy 50 hulajnóg!
Szkolenie podzielone jest na trzy moduły: Maszyny i Narzędzia, Zwierzęta oraz Siedlisko, a każdy z nich zawiera zagadki i quizy, dzięki którym łatwiej jest przyswoić wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci w środowisku wiejskim. Co trzeba zrobić, aby móc wylosować hulajnogę? Certyfikat uzyskany po rozwiązaniu testu końcowego wraz z formularzem zgłoszenia należy wydrukować i przesłać do 13 grudnia 2019 roku na adres: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Biuro Prewencji, Aleja Niepodległości 190, 00-608 Warszawa, z dopiskiem „Szkolenie e-learningowe dla dzieci”.
Spośród zgłoszeń 19 grudnia wylosowanych zostanie 50 osób, które otrzymają nagrody rzeczowe w postaci hulajnogi. Listę nagrodzonych opublikujemy na stronie internetowej 20 grudnia. Zasady przyznawania nagród, formularz zgłoszenia można znaleźć na stronie internetowej KRUS. Szczegółowych informacji udziela również sekretariat Biura Prewencji, tel. 22 592 64 10, e-mail: bp@krus.gov.pl.
Życzymy powodzenia.
IL
Festiwal Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej
W czwartek, 21 listopada 2019r. nasze uczennice Oliwia Korbel z klasy 3b i Wiktoria Mostowy z klasy 6b brały udział w XVI Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej w Rybniku. Tegorocznym motywem przewodnim festiwalu były piosenki powstańcze z okazji setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego i Powstania Wielkopolskiego oraz Zakazane piosenki związane z 80 – tą rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz 75-tą rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Festiwal współorganizowała Solidarność Pracowników Oświaty.
Fascynujący świat mrówek
20 listopada w naszej szkole odbyła się niezwykła lekcja. Mistrz pszczelarstwa z pasieki Boża Iskierka poprowadził dla dzieci przedszkolnych oraz uczniów klas młodszych zajęcia edukacyjne przedstawiając fascynujące królestwo mrówek, ich zwyczaje, budowę i strukturę mrowiska. W czasie godzinnych warsztatów, w otoczeniu leśnej scenografii pan Piotr wprowadził uczestników w fascynujący i tajemniczy świat tych pracowitych i niezwykłych owadów.Dzieci mogły zobaczyć m.in. rodzinę żywych mrówek ze swoją królową.
Wycieczka do Pszczyny
W czwartek, 7 listopada uczniowie klasy IV, Va oraz Vb uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Pszczyny. Po dotarciu na miejsce, najpierw zwiedziliśmy Skansen Wsi Pszczyńskiej. Tam dowiedzieliśmy się, jak toczyło się dawniej życie. Następnie przeszliśmy parkiem w stronę rynku, gdzie usiedliśmy na ławeczce razem z księżną Daisy, po czym udaliśmy się do Muzeum Zamkowego Książąt Pszczyńskich. W pałacu oglądaliśmy stare, autentyczne eksponaty, które należały do mieszkających tu kiedyś książąt Hochberg von Pless. W niektórych komnatach znajdowały się wypchane zwierzęta, ponieważ książęta ci bardzo lubili polować. Z zaciekawieniem słuchaliśmy pani przewodnik, która swoimi opowieściami zainteresowała całą grupę. Przypomniała nam również, że przez ponad 600 lat, Śląsk i Pszczyna nie były częścią Polski. Po zwiedzaniu zamku, spacerkiem przeszliśmy do Pokazowej Zagrody Żubrów. Pogodę mieliśmy zamówioną i spacer ten był wielką przyjemnością! Na miejscu okazało się, że w zagrodzie mieszkały również inne zwierzęta takie jak: kozy, owce, pawie sarny i zające, które mogliśmy podziwiać z tarasu widokowego. Oglądanie zwierząt nie było jedyną atrakcją, ponieważ w drewnianym domku była sala kinowa, w której oglądaliśmy ciekawy film 3D o historii żubrów pszczyńskich. Oprócz tego były tam jeszcze sale z wypchanymi zwierzętami. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do McDonalda przekąsić coś ciepłego. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Szczerbic. Wycieczka była super! J&M
„Super Ziomek – życzliwie zakręcony”
Przedstawiamy wyniki konkursu „Super Ziomek – życzliwie zakręcony. Zwycięzcami minionego miesiąca w poszczególnych klasach zostali:
z klasy Ia :Nikola Klimanek, Martyna Preiniger,
z klasy Ib: Alicja Pietrzak, Damian Kostka,
z klasy IIa: Aleksander Piecha, Błażek Koźlik,
z klasy IIb: Emilia Niewrzoł, Maja Mrozek,
z klasy IIIa: Robert Obiegała,
z klasy IIIb: Wiktor Lokaj, Piotr Nowak,
z klasy IV: Patrycja Dusza, Rafał Siwek,
z klasy Va: Julia Grzenia, Dawid Ślipek,
z klasy Vb: Szymon Gembalczyk, Nicola Butyłkin,
z klasy VIa: Julia Suchanowska, Maksymilian Mrozek,
z klasy VIb: Patrycja Zarzecka, Natalia Czyż.
Serdecznie gratulujemy !!!
Zachęcamy wszystkich uczniów do dalszych starań wykazywania się postawą życzliwości, pomocą koleżeńska, empatią i umiejętnością rozwiązywania sytuacji konfliktowych w sposób bezprzemocowy w myśl motto konkursu: „Dobre maniery są kluczem do łatwiejszego życia, prawdziwe szczęście jest rzeczą wysiłku, odwagi i pracy” .
Wywiadówki
Serdecznie zapraszam Rodziców uczniów szkoły na wywiadówki, które odbędą się dnia 2 grudnia 2019r. o godzinie 17.00.
W tym dniu o godzinie 16.15 w świetlicy szkolnej odbędzie się spotkanie przedstawicieli Klasowych Rad Rodziców.
Edyta Kanpik
Wyjazdy na lodowisko
Od 23 listopada 2019r. tj. sobota, o godz. 7 15 ZSP Szczerbice przy współpracy z UKS LIDER w Piecach organizuje wyjazdy na lodowisko do Pszowa.
Koszt wyjazdu to 5zł.
Chętne osoby proszę o zgłoszenie się oraz wpłatę 5zł. w sekretariacie szkoły do piątku, godz. 900
Edyta Knapik
Wiem jak Ratować
W czwartek, 14 listopada w naszej szkole odbyły się zajęcia w ramach projektu Wiem jak Ratować. Uczniowie klasy trzeciej i czwartej. przećwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach z innowacyjnym systemem QCPR, zapoznali się z działaniem automatycznego defibrylatora i wyposażeniem torby medycznej. Ochotnicy ćwiczyli też zgłaszanie zdarzenia służbom ratunkowym oraz dowiedzieli się jak ważna jest zdrowa dieta. Zadanie pod nazwą Wiem jak Ratować jest dofinansowane ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie – Fundusz Lokalny Ramża.
"Szkoła pamięta"
Szanowni Państwo,
w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani
z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.
W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.
Łączę wyrazy szacunku
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN
Prelekcja Straży Gminnej
15 listopada naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Straży Gminnej z Lysek. Dla starszych grup przedszkolnych oraz klas pierwszych i drugich przeprowadzili pogadankę na temat smogu.
Czy wiesz co to jest smog? Z czego powstaje, na co szkodzi i jak się przed nim chronić? Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie?Głównym przesłaniem tego spotkania było nie tylko uświadomienie dzieci o szkodliwości zanieczyszczenia powietrza ale również miały okazję poznać aspekty codziennej pracy Straży Gminnej.
Szkoła Do Hymnu
8 listopada o godz. 11:11 uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej Szkoła Do Hymnu.
Akcja polegała na wspólnym wykonaniu 4 zwrotek hymnu narodowego. Wielu uczniów w strojach galowych, z symbolami narodowymi w dłoni, ile tchu w piersiach pięknie zaśpiewało Mazurka Dąbrowskiego.Wcześniej jednak, uczniowie klas 5 przybliżyli wszystkim genezę Mazurka Dąbrowskiego – pieśni, która powstała w 1797r. we Włoszech w Reggio. Jej pierwotny tytuł brzmiał Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Do zasłyszanej melodii ludowego mazurka, Józef Wybicki napisał tekst. Pomimo, iż pieśń ta od wielu lat spełniała rolę hymniczą, to dopiero 26 lutego 1927 r. rząd Polski zatwierdził ją jako oficjalny hymn narodowy.
Twoja kanapka
Od 12 listopada na terenie szkoły będzie można zakupić śniadanie w formie kanapki lub sałatki.
Codziennie na pierwszej przerwie, od godziny 8.45, firma zewnętrzna, na czas próby do końca listopada, będzie prowadziała sprzedaż posiłków.
Propozycje kanapek.
Cena kanapki - 3 zł
Cena kanapki dużej ( półbagietka) - 5 zł
Cena sałatki małej - 4,00 zł
Propozycje kanapek - codziennie 4 rodzaje:
Kanapka z pastą jajeczną -skład : bułka z ziarnami, jajko, majonez, szczypiorek
Kanapka z rzodkiewką- skład : bułka z ziarnami, jajko, rzodkiewka, sałata, majonez
Kanapka burak – skład : bułka z ziarnami, burak gotowany, ser feta, szpinak świeży
Kanapka szynka – skład: bułka z ziarnami, ser żółty, szynka, pomidor, ogórek zielony, sałata, majonez
Kanapka ser – skład: bułka z ziarnami, ser żółty, pomidor, ogórek zielony, rzodkiewka,szczypiorek, sałata, majonez
Kanapka z kurczakiem – skład: bułka z ziarnami, kurczak panierowany lub grillowany, ogórek kiszony, sałata, sos majonezowo-ketchupowy
Kanapka z pieczarką – skład : bułka z ziarnami, pieczarka smażona, ser żółty wiórki, sos majonezowo-ketchupowy
Kanapka z boczkiem - skład: bułka z ziarnami, prażony boczek, jajko, majonez
F.H.U. TWOJA KANAPKA Elżbieta Porwoł
Wycieczka klas VI do Poręby Wielkiej
W dniach od 4 do 8 listopada klasy VI wraz z wychowawcami cieszyły się urokami jesieni i górskiego krajobrazu na wycieczce w Porębie Wielkiej w Domu Wczasów Dziecięcych. Wyjazd obfitował w rożnego rodzaju atrakcje. W programie znalazły się: całodniowa wycieczka do Zakopanego z opowieściami o historii i zabytkach „zimowej stolicy” Polski, walorach przyrodniczych Tatr, zwiedzanie Sanktuarium na Krzeptówkach, Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN oraz spacer Krupówkami, wycieczka na górę Stramówkę połączona z opowiadaniem o florze i faunie gorczańskich lasów, panorama Gorców wraz z nazewnictwem widocznych szczytów górskich. Szóstoklasiści mogli również wziąć udział w zajęciach rekreacyjno – sportowych wyjeżdżając na baseny termalne w Szaflarach oraz korzystając dwukrotnie z basenu dostępnego na terenie ośrodka. Czas pomiędzy wyjściami został zagospodarowany na różnego rodzaju konkursy, m.in. gry w bilarda, piłkarzyki, olimpiadę sportową, konkurs tańca dyskotekowego, karaoke, „just dance”. Czas wycieczki upłynął w miłej i pełnej energii atmosferze, a o aktywnym udziale uczniów świadczy ilość otrzymanych dyplomów, upominków wręczonych przez kierownika turnusu podczas apelu pożegnalnego, zaś grupowi obu klas w imieniu wszystkich uczestników wycieczki podziękowali panu dyrektorowi oraz całej załodze ośrodka za ciepłe przyjęcie, miłą atmosferę oraz radośnie spędzone chwile.
Zdrowie na talerzu !!!
W piątek dnia 8.11.2019r. klasy I-III przygotowały zdrowe przekąski i kanapki, w ramach akcji „Śniadanie daje moc”. Uczniowie wykazali się dużą wyobraźnią i zaangażowaniem tworząc niepowtarzalne kanapki, które później z wielką ochotą spożyli. Celem akcji było uświadomienie dzieciom, jak ważne jest zdrowe oraz pożywne śniadanie. Nasi uczniowie o siebie dbają, zdrowe śniadania zjadają i do nauki moc mają.
Pozdrowienia z Poręby Wielkiej
Uczniowie klas VIa i VIb wraz z wychowawczyniami przesyłają pozdrowienia z wyjazdu śródrocznego.
Archiwum Aktualności