Tradycyjnie, jak co roku Zespół Szkolno – Przedszkolny w Szczerbicach zorganizował dla swoich wychowanków półkolonie zimowe. Akcji tej towarzyszyły ciekawe atrakcje. Wszystko rozpoczęło się od przygody na basenie, na który dzieci pojechały w poniedziałek. Wodne zabawy sprawiły uczestnikom wiele radości i satysfakcji. We wtorek, uczniowie naszej szkoły odwiedzili Katowice. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Biblioteki Śląskiej. Na wstępie dzieci zostały zapoznane z historią placówki. Dowiedziały się, że powstała na przełomie 1922 i 1923 roku jako Biblioteka Sejmu Śląskiego, obecnie jest jedną z najnowocześniejszych i najprężniej działających w Polsce. Podczas zwiedzania uczniowie mogli m.in. obejrzeć materiały biblioteczne, posłuchać muzyki i fragmentów audycji radiowych, zobaczyć płyty winylowe, muzyczne pocztówki, woluminy. Zapoznali się z działalnością biblioteki, nowoczesnym sposobem wypożyczania książek, czasopism czy filmów. Zobaczyli czytelnie. Dowiedzieli się też jak można zapisać się do biblioteki i jak korzystać z jej zbiorów. Ogromnym zaskoczeniem był automatyczny system transportowania i magazynowania książek. Dzieci na własne oczy zobaczyły jak za pomocą ruchomych wózków i gęstej sieci szyn na suficie, książki zjeżdżają z magazynu do czytelni. Ponadto zobaczyły najmniejsze i najdroższe książki będące w posiadaniu Biblioteki Śląskiej a w holu głównym - wystawę poświęconą życiu i twórczości Feliksa Nowowiejskiewgo. Kolejnym punktem wtorkowego programu szczerbickich półkolonii była wizyta w I katowickim oddziale banku PKO Bank Polski S.A., po którym oprowadziła nas pani Dyrektor Mirela Czogała. Dzieci zobaczyły skarbiec, salę konferencyjną, niedostępne dla klientów pomieszczenia bankowe. Własnoręcznie pobierały „numerek” i podchodziły do biurek pań z działu obsługi klienta, gdzie każdy otrzymał pamiątkowy kalendarzyk. Każde dziecko mogło też własnoręcznie sprawdzić autentyczność banknotów wkładając je do specjalnych urządzeń. Zwiedzanie banku zakończył słodki poczęstunek i drobny upominek .
W środę uczniowie poznali bohaterów filmu „Sing”. Tego dnia bowiem, odwiedziliśmy rybnickie kino. Film okazał się zabawny i ciekawy. Szczególnie piosenki wykonane przez głównych bohaterów na długo pozostaną w naszej pamięci!
W czwartek celem naszych półkolonii była zabrzańska zabytkowa kopalnia węgla -Guido. Każda z grup pod opieką przewodnika, udała się do szybu po to, by prawdziwą górniczą szolą zjechać na poziom 320. To właśnie 320 metrów pod ziemią położona jest najgłębsza trasa turystyczna w kopalni węgla w Europie. Dzieci podziwiały pracę kombajnu ścianowego oraz innych maszyn górniczych. W trakcie prawie dwu godzinnego, podziemnego spaceru, poznały historię rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Dzieci miały również okazję dotknąć węgla i wejść do miejsc, w których był wydobywany. Gdzieniegdzie było ciasno i nisko. Chodniki były mroczne i wypełniał je hałas maszyn górniczych zbliżony do warunków pracy górników w czynnych kopalniach. Na własne oczy przekonały się więc jak ciężka, czasem niebezpieczna była i jest praca górnika. Nie lada atrakcją był również przejazd elektryczną kolejką podwieszaną, która jest jedyną tego typu kolejką górniczą na świecie udostępnioną dla turystów. Na koniec dzieci odwiedziły jeszcze podziemną Strefę K8 i najgłębiej położony pub w Europie, gdzie mogły zakupić górnicze pamiątki. W ostatnim dniu półkolonii, ponownie odwiedziliśmy boguszowicki basen. Po wodnym szaleństwie na uczestników czekała jeszcze niespodzianka- wizyta w rybnickiej restauracji McDonald’s. Program tegorocznych półkolonii zimowych był bardzo ciekawy. Dla dzieci przygotowany był jak zwykle szereg atrakcji. Za możliwość tak przyjemnego spędzenia czasu, dziękujemy przede wszystkim Wójtowi Gminy Gaszowice panu Pawłowi Bugdolowi, Radzie Rodziców działającej przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Szczerbicach oraz kierownikowi półkolonii pani Gabrieli Krakowczyk. Podziękowania kierujemy również do Pani Dyrektor Edyty Knapik oraz do wszystkich nauczycieli, którzy poświęcając swój wolny czas zaangażowali się w opiekę nad uczniami.