Klasy IV i V wraz z opiekunami pojechali 28 marca 2017r na całodniową wycieczkę do Tarnowskich Gór. Pierwszą atrakcją była Sztolnia Czarnego Pstrąga, w której uczniowie odbyli niezapomnianą podróż łodziami. Przepływ łodziami odbył się od szybu Sylwester do szybu Ewa i miał 600 metrów długości.
Następnie uczniowie zwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra, w której spotkali legendarnego ducha Kopalni – Skarbnika. Po kilku godzinnym zwiedzaniu odpoczęli i zrelaksowali się w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach, gdzie bardzo się wszystkim podobało. Na koniec wycieczki udali się do Mc Donalda na małe co nieco :) Wszyscy wrócili zmęczeni i zadowoleni z tak udanej wycieczki.
Aktualności
W Tarnowskich Górach
Jeszcze czekamy na wyniki !!!
16 marca b. r. odbył się kolejny Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR. Udział w nim wzięli uczniowie od klasy II do VI. Razem 8 osób, w różnych kategoriach wiekowych. Do Żaczka przystąpili uczniowie klasy II b: Szymon Gembalczyk, Karol Janyga i Kamil Niemczyk. Malucha pisali uczniowie klas III i IV : Jakub Koźlik, Patryk Gorzelak, Dawid Szolc i Ksawery Kosteczko. Natomiast do Benjamina przystąpił jeden uczeń z klasy VI: Mateusz Suchanowski.
Wyników spodziewamy się pod koniec maja.
Piąta edycja projektu: " Jeżdżę na łyżwach "
Gminny Uczniowski Klub Sportowy Lider działający przy Gimnazjum im. Ziemi Śląskiej w Piecach już po raz piąty zorganizował wyjazdy na lodowisko do Pszowa dla uczniów szkół Gminy Gaszowice: Gimnazjum im. Ziemi Śląskiej w Piecach, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Szczerbicach oraz Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Gaszowicach. Wyjazdy odbywały się co sobotę o godz 7.30 przez trzy miesiące. Miały na celu pokazanie, jak przyjemna jest taka forma rekreacji ruchowej.
Prezes GUKS Lider, mgr Mariusz Gawliczek podkreśla, że mimo tak wczesnej pory organizatorzy nie mogli narzekać na frekwencję - autobus był zawsze pełny. Uczniowie pokrywali tylko koszty wejścia na lodowisko. Opiekę nad łyżwiarzami sprawowały nieodpłatnie nauczyciele szczerbickiej i gaszowickiej szkoły podstawowej oraz piecowskiego gimnazjum:, Agnieszka Chowaniec, Alicja Borkowska, Bogdan Langer, Sonia Nowak, Małgorzata Psota, Aleksandra Walkowicz, Klaudia Wojaczek, Justyna Gawrońska, Joanna Hein, Dorota Bienek, Łukasz Wojaczek, Stanisława Janyga, Iwona Wolnik, Cezary Stachura, Alicja Górecka, Hanna Goworowska, Joanna Biskup oraz Animator z Orlika Adrianna Wojaczek. Ostatni wyjazd na pszowskie lodowisko odbył się 18 marca. Na pożegnanie wykonano zdjęcie grupowe, a uczniowie zostali poczęstowani słodyczami.Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu. Przede wszystkim: Urzędowi Gminy Gaszowice, Radzie Rodziców przy Gimnazjum im. Ziemi Śląskiej w Piecach oraz Dyrektorom Szkół.
Pamiętajmy o tym, iż tak samo kiedyś zaczynał nasz złoty medalista olimpijski z Soczi, Zbigniew Bródka. Może i wśród uczestników naszego projektu są przyszli olimpijczycy? Czas pokaże…
Do zobaczenia w październiku !
Powiatowy Konkurs Recytatorski 2017
Przez dwa dni w Czerwionce-Leszczynach królowała proza i poezja. W dniach 15 i 16 marca w miejscowym MOK-u odbywały się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W eliminacjach uczestniczyło 37 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu rybnickiego. Konkurs otworzył recital piosenki artystycznej w wykonaniu Agnieszki Janas. Ogłaszające werdykt jury podkreśliło wysoki poziom przygotowania młodych recytatorów. Reprezentant naszej placówki, Filip Zynek został wyróżniony.
Dzień Teatru
Dnia 27 marca grupa trzylatków obchodziła Międzynarodowy Dzień Teatru. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom magii teatru oraz ukazanie roli teatru w kształtowaniu wrażliwości na sztukę. Zapraszamy do galerii.
Wycieczka edukacyjna najmłodszych klas
Dnia 23 marca br. klasa I, IIa i IIb udały się na wycieczkę edukacyjną do Gliwic. W trakcie wycieczki dzieci miały przeprowadzoną lekcję na temat "Kropla do kropli..." - Wodne inspiracje oraz przedstawiony został im film pt. "OZZY". W trakcie lekcji uczniowie zapoznali się z różnymi problemami dotyczącymi wody, np. ile wody trzeba do produkcji jednego buta lub wytworzenia pysznego hamburgera? Dowiedzieli się ile wody jest w ciele człowieka, w mózgu czy w płucach. Ponadto uświadomiono im jak można oszczędzać wodę. Po zakończeniu filmu na uczniów czekała miła niespodzianka w postaci drobnych, różnorodnych upominków.
Sukcesy młodych tancerek
23 kwietnia w rybnickim Gimnazjum nr 6 odbył się Konkurs Młodych Talentów. Szkołę reprezentowały uczennice klasy IV: Alicja Dziuba i Julia Pyszny uczęszczające na zajęcia taneczne, które odbywają się w naszej szkole. Tancerki zostały przygotowane przez panią Marzenę Butyłkin, choreografkę z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, która prowadzi grupę taneczną. Dziewczynki w kategorii taniec współczesny do lat 12 zajęły II miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Dzień Wiosny
Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole świętowaliśmy od samego rana. W ten wyjątkowy dzień, pozwoliliśmy sobie na odrobinę szaleństwa. Wielu z nas pojawiło się w kolorowych, wiosennych nakryciach głowy przygotowanych na konkurs Eko- wiosna na głowie. Na czwartej lekcji spotkaliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej. Obejrzeliśmy specjalne, wiosenne przedstawienie będące podsumowaniem pierwszego cyklu zajęć z konkursu „Nie Truj Sąsiada”. Nasi szkolni aktorzy wcielili się w rolę żywiołów, drzew, kwiatów i zwierząt, które mają dość życia w zanieczyszczonym i zatrutym przez smog świecie. Pokazali nam ,że wszyscy musimy zacząć troszczyć się o środowisko a budząca się do życia na wiosnę przyroda ma stać się dla nas okazją do znalezienia sposobów na długie i zdrowe życie. Później swój talent wokalny w piosence „Moja Planeta” zaprezentowały dziewczyny z klasy IV. Po występach przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze, przygotowane z surowców wtórnych nakrycie głowy z wiosennymi akcentami. Komisja konkursowa po burzliwych obradach wyłoniła zwycięzców. Nagroda główna w postaci vouchera na brak zadania domowego trafiła w ręce Mileny Jurkowskiej z klasy I i Patryka Gorzelaka z klasy III b. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek i nagrodę pocieszania w postaci vouchera na dzień bez pytania.
Wywiadówka
Zapraszamy rodziców klas I, IIa, III, IV, V i VI na zebranie z wychowawcami 16 marca o godzinie 17:00. Dla rodziców klasy IIb wywiadówka zacznie się o godzinie 18:00 (na prośbę rodziców).
"Nie truj sąsiada"
W lutym nasza szkoła przystąpiła do konkursu. „Nie Truj Sąsiada” , będącym elementem kampanii na rzecz walki z niską emisją i poprawą jakości powietrza.Ten ekologiczno-edukacyjny konkurs przeznaczony jest dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Uczestniczące w nim placówki przez cały 2017 rok organizować będą wydarzenia poruszające tematykę niskiej emisji, odnawialnych źródeł energii, budownictwa energooszczędnego czy efektywności energetycznej. Subregion Zachodni Województwa Śląskiego to jeden z obszarów o największym zanieczyszczeniu powietrza nie tylko w całej Polsce, ale i w Europie (wg raportu Światowej Organizacji Zdrowia). Niestety, wnioski są mało optymistyczne - w dużej mierze trujemy się sami… Powszechne jest spalanie śmieci, używanie najgorszych paliw i niewłaściwa eksploatacja kotłów. Powodem są przede wszystkim długoletnie zaniedbania, niewłaściwe nawyki i brak wiedzy. Aby zmienić ten niekorzystny stan rzeczy wszystkie samorządy Subregionu Zachodniego (25 gmin oraz 3 powiaty) podejmują wspólną kampanię na rzecz walki z niską emisją i poprawy jakości powietrza.
Akcję „Nie Truj Sąsiada” wsparli Franciszek Pieczka i Rezi. Spoty z ich udziałem można zobaczyć śledząc linki poniżej. Namawiamy do przyłączenia się do akcji oraz do robienia zdjęć dymiących kominów !!!
http://www.subregion.pl/index.php?id=5&p=news,4,show,103020
Rekrutacja do przedszkola i szkoły
W związku z rekrutacją dzieci do szkoły i przedszkola prosimy o zapoznanie się z poniższymi dokumentami:
Regulamin_rekrutacji__-przedszkole_2017(1).rtf
Regulamin_rekrutacji_-_szkola_podstawowa_2017(1).doc
wniosek_o_przyjecie_dziecka_do_przedszkola_2017-2018.doc
deklaracja_o_komtynuowaniu_wychowania_przedszkolnego_w_oddziel_przedszkolnym_w_szkole_podstawowe.doc
Reforma oświaty
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.reformaedukacji.men.gov.pl. Można na niej znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, harmonogram prac nad wdrażaniem reformy, akty prawne, szczegółowe dane kontaktowe do poszczególnych departamentów w ministerstwie.
Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z poszczególnymi departamentami w ministerstwie:
tel. 22 34 74 141 - struktura szkół, egzaminy, doskonalenie i kształcenie nauczycieli
tel. 22 34 74 792 - podstawa programowa, podręczniki, ramowe plany nauczania
tel. 22 34 74 458 - przekształcanie szkół, sytuacja nauczycieli i dyrektorów w okresie wdrażania reformy
tel. 22 34 74 312 - finansowanie, organizacja oddziałów przygotowawczych dla uczniów powracających z zagranicy
tel. 22 34 74 228 - kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
tel. 22 34 74 195 - kształcenie branżowe
Do Państwa dyspozycji pozostaje także Departament Informacji i Promocji w MEN, tel. 22 34 74 457 oraz adres mailowy dedykowany kwestiom planowanych zmian w systemie edukacji: reformaedukacji@men.gov.pl.Broszura_informacyjna_-_Dobra_Szkola.pdf
"Czerwony dzień"
„Czerwony dzień” i jednocześnie dzień św. Walentego obchodziliśmy w naszym przedszkolu 14.02.2017 r. Tego dnia mogliśmy uczestniczyć w wielu atrakcjach, których „częścią wspólną” był – jak można się domyślać – kolor czerwony. Dzień ten pełen był zabawy, którą lubimy najbardziej ze wszystkich aktywności: obdarowywaliśmy się czerwonymi serduszkami, uczestniczyliśmy w zabawach muzycznych, ruchowych i plastycznych, poszukiwaliśmy koloru czerwonego w Przedszkolu itp. Każdy przyszedł „w czymś” czerwonym do przedszkola, a Panie zadbały o to, aby ten dzień był szczęśliwy i radosny.
Konkurs Wiedzy o Pożarnictwie
W ubiegłym tygodniu chętni uczniowie klas starszych przystąpili do konkursu o tematyce pożarnictwa. Quiz wiedzowy został przygotowany i przeprowadzony przez strażaków, a konkursowi przewodniczył pan Sebastian Syrek. Uczniowie odpowiadali na szereg pytań związanych z tematyką pożarnictwa i udzielania pomocy przedmedycznej. W konkursie można było uzyskać 31 punktów. Zwycięscy przystąpią do Gminnego Konkursu Wiedzy o Pożarnictwie, który odbędzie się w 15 lutego w OSP Szczerbice.
Wyniki szkolnego etapu konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Dawid Szolc
II miejsce – Milena Nowak
III miejsce – Nadia Kiermacz
GRATULUJEMY!
Obok wiedzy wszyscy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w Gminnym konkursie plastycznym podejmującym tematykę pożarnictwa, na którego rozstrzygnięcie jeszcze musimy poczekać.
Mistrzostwa gminy w mini-siatkówce
8.02.2017r. w sali gimnastycznej ZSP Szczerbice odbyły się Mistrzostwa Gminy Gaszowice w mini-siatkówce. Dziewczyny ze Szczerbic zwyciężyły i awansowały na finał powiatowy.
Dziewczęta:
Szczerbice - Gaszowice: 2:1 (25:19), (7:25), (15:13)
Skład zwycięskiego zespołu: R. Przybylska, J. Kozak, W. Wojtek, M. Iwin, R. Salamon, N. Kuśnierek, J. Mrozek, J. Rudek, M. Bienek, W. Mrówka.
Uczennice przygotował: B. Langer.
Chłopcy:
Szczerbice - Gaszowice: 0-2 (9:25), (21:25)
Opiekun zespołu SP Gaszowice: Ł. Wojaczek
Zimowe atrakcje
Tradycyjnie, jak co roku Zespół Szkolno – Przedszkolny w Szczerbicach zorganizował dla swoich wychowanków półkolonie zimowe. Akcji tej towarzyszyły ciekawe atrakcje. Wszystko rozpoczęło się od przygody na basenie, na który dzieci pojechały w poniedziałek. Wodne zabawy sprawiły uczestnikom wiele radości i satysfakcji. We wtorek, uczniowie naszej szkoły odwiedzili Katowice. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Biblioteki Śląskiej. Na wstępie dzieci zostały zapoznane z historią placówki. Dowiedziały się, że powstała na przełomie 1922 i 1923 roku jako Biblioteka Sejmu Śląskiego, obecnie jest jedną z najnowocześniejszych i najprężniej działających w Polsce. Podczas zwiedzania uczniowie mogli m.in. obejrzeć materiały biblioteczne, posłuchać muzyki i fragmentów audycji radiowych, zobaczyć płyty winylowe, muzyczne pocztówki, woluminy. Zapoznali się z działalnością biblioteki, nowoczesnym sposobem wypożyczania książek, czasopism czy filmów. Zobaczyli czytelnie. Dowiedzieli się też jak można zapisać się do biblioteki i jak korzystać z jej zbiorów. Ogromnym zaskoczeniem był automatyczny system transportowania i magazynowania książek. Dzieci na własne oczy zobaczyły jak za pomocą ruchomych wózków i gęstej sieci szyn na suficie, książki zjeżdżają z magazynu do czytelni. Ponadto zobaczyły najmniejsze i najdroższe książki będące w posiadaniu Biblioteki Śląskiej a w holu głównym - wystawę poświęconą życiu i twórczości Feliksa Nowowiejskiewgo. Kolejnym punktem wtorkowego programu szczerbickich półkolonii była wizyta w I katowickim oddziale banku PKO Bank Polski S.A., po którym oprowadziła nas pani Dyrektor Mirela Czogała. Dzieci zobaczyły skarbiec, salę konferencyjną, niedostępne dla klientów pomieszczenia bankowe. Własnoręcznie pobierały „numerek” i podchodziły do biurek pań z działu obsługi klienta, gdzie każdy otrzymał pamiątkowy kalendarzyk. Każde dziecko mogło też własnoręcznie sprawdzić autentyczność banknotów wkładając je do specjalnych urządzeń. Zwiedzanie banku zakończył słodki poczęstunek i drobny upominek .
W środę uczniowie poznali bohaterów filmu „Sing”. Tego dnia bowiem, odwiedziliśmy rybnickie kino. Film okazał się zabawny i ciekawy. Szczególnie piosenki wykonane przez głównych bohaterów na długo pozostaną w naszej pamięci!
W czwartek celem naszych półkolonii była zabrzańska zabytkowa kopalnia węgla -Guido. Każda z grup pod opieką przewodnika, udała się do szybu po to, by prawdziwą górniczą szolą zjechać na poziom 320. To właśnie 320 metrów pod ziemią położona jest najgłębsza trasa turystyczna w kopalni węgla w Europie. Dzieci podziwiały pracę kombajnu ścianowego oraz innych maszyn górniczych. W trakcie prawie dwu godzinnego, podziemnego spaceru, poznały historię rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Dzieci miały również okazję dotknąć węgla i wejść do miejsc, w których był wydobywany. Gdzieniegdzie było ciasno i nisko. Chodniki były mroczne i wypełniał je hałas maszyn górniczych zbliżony do warunków pracy górników w czynnych kopalniach. Na własne oczy przekonały się więc jak ciężka, czasem niebezpieczna była i jest praca górnika. Nie lada atrakcją był również przejazd elektryczną kolejką podwieszaną, która jest jedyną tego typu kolejką górniczą na świecie udostępnioną dla turystów. Na koniec dzieci odwiedziły jeszcze podziemną Strefę K8 i najgłębiej położony pub w Europie, gdzie mogły zakupić górnicze pamiątki. W ostatnim dniu półkolonii, ponownie odwiedziliśmy boguszowicki basen. Po wodnym szaleństwie na uczestników czekała jeszcze niespodzianka- wizyta w rybnickiej restauracji McDonald’s. Program tegorocznych półkolonii zimowych był bardzo ciekawy. Dla dzieci przygotowany był jak zwykle szereg atrakcji. Za możliwość tak przyjemnego spędzenia czasu, dziękujemy przede wszystkim Wójtowi Gminy Gaszowice panu Pawłowi Bugdolowi, Radzie Rodziców działającej przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Szczerbicach oraz kierownikowi półkolonii pani Gabrieli Krakowczyk. Podziękowania kierujemy również do Pani Dyrektor Edyty Knapik oraz do wszystkich nauczycieli, którzy poświęcając swój wolny czas zaangażowali się w opiekę nad uczniami.
Wesprzyj naszą placówkę!
Zwracamy się z prośbą o przekazanie 1% podatku dla NASZEJ PLACÓWKI
Nazwa OPP: Stowarzyszenie Sumina na rzecz Odnowy i Rozwoju Górnego Śląska
KRS: 0000257288
"Dla ZSP Szczerbice"
Jednocześnie informujemy, że w zeszłym roku zebraliśmy kwotę 2 031,60zł, która została przeznaczona na zakup sprzętu sportowego oraz telewizora do świetlicy szkolnej.
Za hojność i wielkie serce, w imieniu Wychowanków i Rady Pedagogicznej, serdecznie dziękujemy!
Umiem pływać
Dnia 31 stycznia 2017r. otrzymaliśmy zgodę MSiT na realizację programu „Umiem pływać”.
Od 3 lutego 2017r., godz. 1400 - pierwszy wyjazd na basen.
Środki na ten cel pozyskał Gminny Uczniowski Klub Sportowy "Lider" mający siedzibę w Gimnazjum w Piecach, ale działający także przy naszej szkole.
Prosimy rodziców, któych dzieci zostały zakwalfikowane do projektu, aby każde dziecko wyposażyć w strój kąpielowy, ręcznik, mydło.
Lista uczniów zakwalifikowanych do projektu na tablicy ogłoszeń i do wiadomości wychowawców.
Opiekunami projektu są: p. Maria Mrozek, p. Klaudia Langer, p. Małgorzata Psota.
Harmonogram wyjazdów
ZSP Szczerbice*
Luty
3,10,11(godz.14),17,24
Marzec
3,10,11 (godz.14), 17,24,31
Kwiecień
7,8 (godz.14),21,28
Maj
5,12,20 (godz.14),26,27 (godz. 8 za Gaszowice)
Czerwiec
Dzień Babci i Dziadka
13 stycznia w naszym Zespole Szkolno - Przedszkolnym odbyła się wspaniała uroczystość dla Babć i Dziadków. Kolejny raz sala gimnastyczna była wypełniona po brzegi dziadkami ciekawych wystepów swoich pociech. Impreza podzielona była na dwie części. Najpierw zaprezentowali się uczniowie szkoły podstawowej, później przedszkolacy. Dziadkowie mogli zobaczyć występy dzieci szkolnych w języku śląskim: przedstawienie jasełkowe oraz kolędy i pastorałki. Na drugą część przybył również zastępca wójta, pan Zbigniew Goworowski. Przedszkolacy przygotowali bogaty repertuar. Grupa 6-latków pokazała przede wszystkim swoje zdolności aktorskie. 5-latki zaprezentowały taniec do piosenki "Mam tę moc" z ich ulubionego filmu oraz pokazały swoje zdolności muzyczne. Grupy 4 i 3- latków zaśpiewały piosenki. Nie zabrakło wierszyków i gorących życzeń skierowanych do zaproszonych gości. Na koniec czekała na babcie i dziadków słodka i pyszna niespodzianka. Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Zaproszenie
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz cała społeczność naszej placówki zapraszają babcie i dziadków na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka . W dniu 13.01.2017r. o godzinie 9.00 odbędzie się spotkanie dla babć i dziadków dzieci szkolnych, z kolei o 11.30 zapraszamy babcie i dziadków przedszkolaków.
Archiwum Aktualności