Klasy IV i V wraz z opiekunami pojechali 11 października na wycieczkę do Pszczyny. Pierwszą atrakcją była Zagroda Żubrów, w której oprócz tych ogromnych zwierząt uczniowie zobaczyli muflony, jelenie, daniele, sarny oraz pawie. Dalej dzieci zwiedzili Skansen Wsi Pszczyńskiej, gdzie znajdują się zabytki architektury drewnianej i kultury ludowej tego regionu. Na koniec czekała na uczniów najciekawsza atrakcja - piękny zamek książęcy.
Aktualności
W Pszczynie
Podaruj Przedszkolu Świeżaka
Jeżeli posiadają Państwo niepotrzebne punkty z Biedronki zapraszamy do oddania ich wychowawcom grup. Za zebrane punkty zostaną zakupione pluszakiŚwieżaki (maskotki przedstawiające warzywa i owoce).
Na jednego Świeżaka potrzebujemy aż 60 punktów.
Akcja ma na celu promowanie spożywania świeżych warzyw i owoców. Chcemy aby dzieci widząc fantastyczną marchewkę lub brokuł chętniej je zjadały.
Bohaterowie Gangu Świeżaków mają swoje wyjątkowe cechy i magiczne atrybuty, dzięki którym pomagają dzieciom i innym mieszkańcom Świeżogrodu dbać o dobrą kondycję.
Podziękowanie
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, uczniowie i Rodzice składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy poprzez przekazanie 1% podatku za rok 2015 przyczyniają się do rozwoju naszej placówki.
Dzięki Państwa wsparciu zebraliśmy kwotę 2 031,60 zł.
Pozyskane w ten sposób fundusze pozwolą na zakup nowych pomocy na zajęcia, dzięki którym unowocześnimy naszą bazę dydaktyczną.
Państwa szlachetny gest dowodzi, iż nie brakuje wśród nas ludzi potrafiących dostrzec potrzeby innych. Mamy nadzieję, że będziemy mogli liczyć na Państwa wsparcie i życzliwość również w przyszłym roku .
Uśmiechnij się!
7 października w Zespole Szkolno-Przedszkolnym obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Najbardziej uśmiechały sie maluszki z grup przedszkolnym, dla których Panie przygotowały wiele atrakcji. Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Alarm przeciwpożarowy
W ramach projektu "Bezpieczna +" 3 października odbył się próbny alarm przeciwpożarowy. Aura tego dnia nie była sprzyjająca takiej akcji, tak więc cała szkoła ewakuowała się na salę gimnastyczną. Cała ewakuacja przebiegała pod czujnym okiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczerbicach. Strażacy przygotowali również prelekcję o pierwszej pomocy. Dziękujemy!
Języki obce nie są nam obce
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Szczerbicach jak co roku uczczono przypadający na 26 września Europejski Dzień Języków. Święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, by zachęcać do nauki większej liczby języków, niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia. W szkole podstawowej w Szczerbicach dzieci uczą się dwóch języków obcych - angielskiego i niemieckiego. Apel z okazji Europejskiego Dnia Języków był wspaniałą okazją, by przypomnieć społeczności szkolnej, jak ważne jest ich umiejętne posługiwanie się nimi. Podczas apelu uczniowie szkoły zaprezentowali swoje językowe zdolności. Wszystkie klasy oraz grupy przedszkolne 5 i 6-latków zaśpiewały znane angielskie i niemieckie piosenki z repertuaru dziecięcego. Natomiast klasa VI przygotowała przedstawienie w języku angielskim. Apel potwierdził, iż języki obce nie są obce dzieciom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szczerbicach. Młodsi i starsi chętnie się ich uczą. Nie są to tylko obowiązkowe szkolne przedmioty a nauka ich sprawia im wiele radości.
Kółko muzyczne
Uwaga! Zmiana terminu kółka wokalnego. Pani Katarzyna Brachaczek zaprasza w soboty od godziny 10:00. Szczegóły w zakładce Koła zainteresowań.
PROJEKT „ZANIM WYJDĘ W ŚWIAT”
W roku szkolnym 2016/2017 przystąpiliśmy do kolejnych trzech etapów projektu „Zanim wyjdę w świat”. Głównym celem projektu jest poprawa potencjału edukacyjnego, wzrost wiedzy i umiejętności w zakresie kompetencji, złagodzenie dysfunkcji utrudniających naukę uczniom oraz wyposażenie szkół w nowoczesne pomoce dydaktyczne.
I etap projektu nosił nazwę „Przed egzaminem” i zakończył się w czerwcu 2016 roku. II etap skierowany jest do uczniów klas V i VI. Etap III obejmuje uczniów klas II – IV. Natomiast IV etap to szkolenia dla nauczycieli. Projektem w II etapie zostało objętych 32 uczniów: 16 dziewcząt i 16 chłopców. W III etapie udział bierze 76 uczniów: 37 dziewcząt i 39 chłopców. Razem 108 uczniów naszej szkoły uczestniczy w zajęciach projektowych. Są to zajęcia rozwijające z matematyki i przyrody w wymiarze 2 godzin tygodniowo i zajęcia wyrównujące z matematyki i przyrody – 1 godzina w tygodniu. Łączna ilość godzin do przepracowania to 1330. Uczniowie podzieleni zostali na 29 grup. Najmniej liczna grupa to dwuosobowa a najbardziej liczna - sześcioosobowa. Praca w takich grupach bardzo korzystnie wpływa na osiągnięcia uczniów i wyrównywanie braków.
W realizacji projektu zatrudniono nauczycieli naszej szkoły: p. Małgorzatę Psota, p. Klaudię Wojaczek, p. Iwonę Witkowską, p. Gabrielę Krakowczyk, p. Bogdana Langera, p. Joannę Hein oraz nauczycieli ze szkół sąsiadujących: p. Ilonę Paluch i p. Mateusza Głombicę.
"Aleja przyrody"
W ramach projektu "ścieżki przyrodniczej" współfinansowanego przez Wojewódźki Fundusz Ochrony Środowiska oraz organ prowadzący dokonano zakupu oraz nasadzeń szeregu roślin.
Różne gatunki drzewek, krzewów ozdobnych oraz krzewinek zagościły na terenie przyszkolnym. Rośliny te stały się nie tylko ozdobą terenu lecz przede wszystkim miejscem bezpośredniego kontaktu z przyrodą dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. Uczniowie w ramach projektu montują tabliczki z nazwami gatunkowymi roślin, dbają o estetykę i czystość "Alei przyrody", usuwają chwasty i podlewają. Uczniowie dokonują obserwacji przyrodniczej różnorodności gatunkowej roślin, dokumentują w postaci opisu wybranych gatunków oraz wykonują zdjęcia w celu stworzenia albumu.
Społeczność szkolna będzie miała możliwość obserwacji "Alei przyrody" w różnych porach roku.
Udział w projekcie ma na celu podnieść u uczniów świadomość z zakresu ochrony środowiska, ekologii oraz roli roślin dla życia ludzi i zwierząt na Ziemi. Proces ten odbywa się w trakcie tak zwanych "zielonych lekcji" w klasach starszych oraz edukacji ekologicznej w oddziałach przedszkolnych, klasach: I-III a także na zajęciach świetlicy środowiskowej. Wszystko dzieje się pod okiem nauczycieli.
„Bezpieczni w szkole i na ulicy”
W minionym tygodniu w ramach realizacji projektu „Bezpieczna +” gościliśmy w naszej placówce policjanta dzielnicowego pana Marka Nowaka, który przeprowadził dwie prelekcje dla uczniów klas I-III i IV-VI. Głównym celem spotkania było przypomnienie podstawowych zasad bezpiecznego zachowania oraz sposobach unikania zagrożeń. Główny nacisk położono na sprawy bezpieczeństwa podczas zabaw, poruszania się na drodze oraz zachowań w stosunku do obcych ludzi, którzy próbują uzyskać od nas jakieś informacje lub zapraszają bez wiedzy i zgody rodziców. Dzieci zostały ostrzeżone przed niebezpieczeństwami związanymi z podawaniem swoich danych w Internecie, spotkaniami z poznanymi na forach internetowych osobami oraz konsekwencjami jakie płyną z obrażania innych na portalach społecznościowych.
Serdecznie dziękujemy panu policjantowi za przybycie i ciekawą prelekcję.
Ubezpieczenie dzieci
Składka na ubezpieczenie dzieci na rok szkolny 2016/2017 wynosi 55zł, płatne do 21 września 2016r. u wychowawców klas i grup. Oferta ubezpieczenia znajduje się w zakładce Dokumenty szkolne - Ubezpieczenie 2016/2017.
Do szkoły czas!
Podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego pani Dyrektor, Edyta Knapik powitała wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów a w szczególności 11 uczniów klasy pierwszej, którzy otrzymali rogi obfitości. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.
Zebranie rodziców
Pierwsze zebranie rodziców z wychowawcami odbędzie się 6 września (wtorek) o godzinie 17:00.
Informacja ta nie dotyczy klasy I oraz IIB.
Zebranie rodziców klasy IIB odbędzie się 12 września (poniedziałek) o godzinie 17:00.
Witaj szkoło!
Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 dla klas I-VI odbędzie się 1 września o godz. 9.00 w sali gimnastycznej.
Podpisane rogi obfitości należy składać do czwartku w sekretariacie w godzinach urzędowania.
Uwaga! Konkurs o Szczerbicach
Wyniki ewaluacji zewnętrznej
- W Szkole Podstawowej w Szczerbicach została zakończona ewaluacja zewnętrzna przeprowadzona przez Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura Rybnik. Wyniki ewaluacji w postaci raportu znajdują się poniżej.Prosimy o zapoznanie się z raportem.Edyta Knapik
"Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy!"
24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego oraz pożegnanie szkoły. Najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z paskiem oraz nagrody książkowe. Szczególnie uhonorowani zostali uczniowie klasy szóstej przed Gronem Nauczycielskim oraz zaproszonymi rodzicami. Wyróżniono absolwentów za wyniki w nauce, sporcie, działalność artystyczną, wzorowe zachowanie, frekwencję, najlepszą średnią i wynik z egzaminu. Obecni rodzice otrzymali listy gratulacyjne oraz podziękowania za pracę na rzecz szkoły.
Zakończenie roku szkolnego
8:00 - Msza św. w kościele parafialnym
9:00 - uroczyste zakończenie roku szkolnego na sali gimnastycznej
Cross rowerowy
21 czerwca odbył się II Cross rowerowy o puchar dyrektora ZSP. W zawodach uczestniczyło razem około 60 osób z klubów kolarskich z Żor i Czernicy oraz uczniowie SP nr 1 w Rydułtowach oraz naszego zespołu. Każdy z uczestników otrzymał nagrody sponsorowane przez Wójta Gminy Gaszowice, pana Leszka Salamona oraz szczerbickich radnych - panów Andrzeja Cieśloka i Mieczysława Szymika. Za organizację dziekujemy panu Andrzejowi Filipiakowi oraz panu Dariuszowi Skupniowi. Zapraszamy za rok!
Dżungla
W poniedziałek 20.06.2016 r. dzieci 3 i 4 letnie wybrały się wraz z nauczycielkami na wycieczkę do „Figloraju”(Dżungla Rybnik). Przedszkolaki świetnie się bawiły, nikogo nie trzeba było zachęcać do zabaw. Każdy przedszkolak potrafił sobie znaleźć zajęcie. Dzieci tego dnia integrowały się wyśmienicie, wspólnie biegały, bawiły się, a także wspólnie pływały w basenie z kolorowymi piłeczkami. Podczas drogi powrotnej na żadnej dziecięcej buzi nie było widać zmęczenia, a uśmiechy i przeżycia towarzyszyły nam jeszcze przez cały dzień.
Archiwum Aktualności