Uwaga, konkurs!
Uwaga, konkurs!
Podsumowanie konkursów wiosennych
Z okazji Święta Wiosny Samorząd Uczniowski przygotował szereg zadań i konkursów wiosennych. Pora na ich podsumowanie.
Dziękujemy wszystkim Uczniom, którzy przygotowali kartki dla chorych dzieci przebywających w szpitalu. Pani Ordynator bardzo się ucieszyła, widząc Wasze wyjątkowe prace i serdecznie za nie dziękuje w imieniu pacjentów.
Wiosenne krzyżówki rozwiązali Sandra Skiba, Nikola Butyłkin, Julia Piotrowska oraz Radek Krótki.
Równie ciepło dziękujemy wszystkim chętnym, którzy przygotowali rymowanki o wiośnie a są nimi Marysia Freund, Laura Salamon, Maja Psota, Nadia Kuczera oraz Radek Krótki:
(Marysia Freund)
"Wiosno, wiosno, przychodź szybko,
Bo bez Ciebie bardzo przykro…
Niech słoneczko już zaświeci,
Bo czekają wszystkie dzieci."
(Maja Psota)
"Każda wiosna
to pora radosna,
Kiedy słonko wysoko świeci.
na dwór wychodzą wszystkie dzieci.
Tutaj pszczoły, tu motyle,
przed nami same miłe chwile.
Kwitną drzewa, kwitną bzy,
wiosno, wiosno, ach to ty!"
(Radek Krótki)
"Idą święta wielkanocne,
więc wrażenia będą mocne,
baba w koszu jaja buja,
zając woła Alleluja!"
(Nadia Kuczera)
(Laura Salamon)
Jeszcze raz "DZIĘKUJEMY"
Samorząd Uczniowski
A jednak będzie basen!
2.04.2021
Mamy nadzieję, że spodobał się nasz wczorajszy żart z okazji Prima Aprilis :) Choć bardzo chcielibyśmy mieć własny otwarty basen przy ZSP, to póki co, pozostaje to tylko naszym marzeniem. Jednak, kto wie? Może kiedyś? ;) Tymczasem zdjęcia przedstawiają postęp prac nad rozbudową naszej szkoły.1.04.2021
Mamy to!
Miło nam poinformować, iż długie starania przyniosły efekt. Przy okazji rozbudowy szkoły, otrzymaliśmy zgodę na otwarty basen przy ZSP. Grunty są już wykopane. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to już tego lata będziemy mogli się w nim kąpać!
Życzenia Wielkanocne
Wielkanocne eksperymenty na języku niemieckim
Ostatnie dni marca poświęcone były tematyce Wielkanocy. Również na języku niemieckim nie zabrakło świątecznych ćwiczeń, zabaw a nawet doświadczeń. W ramach realizacji innowacji „Sprachexperten” przeprowadziliśmy eksperymenty z jajami. Uczniowie przygotowali się rewelacyjnie – były odpowiednie stroje oraz imponująca wiedza!
10
Informacja dla Rodziców dzieci przedszkolnych
Szanowni Rodzice dzieci przedszkolnych,
z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju i konieczność zahamowania pandemii konieczne jest wprowadzenie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych.
Od 29 marca do 11 kwietnia ograniczone będzie stacjonarne funkcjonowanie przedszkola. Ograniczenie to będzie polegało na prowadzeniu zajęć przez wychowawców przedszkola z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Przedszkole organizuje zajęcia stacjonarne dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, a także innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
W związku z powyższym prosimy zainteresowanych rodziców o złożenie do dyrektora uzasadnionego wniosku o organizację nauczania stacjonarnego na terenie przedszkola.
Edyta Knapik
Powitanie wiosny w przedszkolu
- 20
Pierwszy Dzień Wiosny
„Wiosna odblokowuje kwiaty,
aby pomalować roześmianą ziemię”.
(Reginald Heber)Wiosna to czas, na który z utęsknieniem czekają wszyscy – zarówno dzieci, jak i dorośli. To czas, kiedy chowamy czapki, rękawiczki i szaliki głęboko do szuflady i przygotowujemy się na nadejście cieplejszych, przyjemniejszych dni. 21 marca każdego roku obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny. W tym roku Uczniowie naszej szkoły pożegnali zimę w iście wiosennych nastrojach. Pojawiły się kolorowe przebrania, radosne tła na lekcjach zdalnych oraz wiele wiosennych zabaw i konkursów przygotowanych przez Samorząd Uczniowski, świetlicę szkolną oraz nauczycieli. Każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej.
15
Zdalne nauczanie
Drodzy Uczniowie, szanowni Rodzice,
od dnia 22 marca do 11 kwietnia 2021r. uczniowie klas I-III przechodzą w tryb nauki zdalnej.
Zasady organizacji nauczania będą obowiązywały zgodnie z wcześniej prowadzonymi procedurami.
Przypominam, że każdy uczeń ma obowiązek realizowania nauki zgodnie z planem zajęć zamieszczonym w dzienniku elektronicznym oraz wytycznymi podanymi przez nauczyciela.
Proszę Rodziców o organizację warunków do nauki w domu oraz zobligowanie dzieci do pracy podczas zajęć jak i przesyłania prac domowych i zadań do nauczycieli.
W szkole działa świetlica szkolna, która organizuje nauczanie stacjonarne dla dzieci, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, dla dzieci z niepełnosprawnościami lub ze względu na inne przyczyny uniemożliwiające uczniowi naukę zdalną w domu. Warunkiem jest złożenie wniosku rodziców do dyrektora szkoły.
Możliwe jest także korzystanie przez uczniów z biblioteki szkolnej, po wcześniejszym kontakcie poprzez dziennik elektroniczny z bibliotekarzem.
Praca przedszkola pozostaje bez zmian z przestrzeganiem reżimu sanitarnego.
W razie problemów z organizacją nauczania zdalnego w domu proszę o kontakt z wychowawcą klasy, pedagogiem szkolnym oraz dyrektorem w godzinach pracy szkoły.
Proszę również o możliwe załatwianie spraw w sekretariacie szkoły drogą maliową lub telefoniczną:
Email: sekretariat@zspszczerbice.pl
tel. 32 430 55 16
Życzę wszystkim dużo zdrowia i wytrwałości.
Edyta Knapik
Wiosenne konkursy
"Muzyka w duszy każdemu gra, zbieramy na busa"
"Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów."
(Pitagoras)Uczennice naszej szkoły - Maja Mrozek, Marysia Freund oraz Nicola Butyłkin, brały udział w akcji "Muzyka w duszy każdemu gra, zbieramy na busa". Jak się okazało, można połączyć przyjemne z pożytecznym i... śpiewając piosenki zrobić coś dobrego dla innych. Dziewczynkom gratulujemy zaangażowania i życzymy dalszych sukcesów!
Terapia EEG Biofeedback
Terapia EEG Biofeedback - profesjonalny trening umysłu :)
Z radością informujemy, że z końcem roku udało się zakupić sprzęt oraz wyszkolić trzech certyfikowanych trenerów do pracy z dziećmi nowoczesną metodą jaką jest EEG Biofeedback. Do prowadzenia terapii został stworzony specjalny gabinet, który znajduje się w części przedszkolnej Zespołu.
CO TO JEST TERAPIA EEG Biofedback?
Biofeedback - jest metodą usprawniania funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Biofeedback czyli biologiczne sprzężenie zwrotne polega na dostarczeniu człowiekowi informacji zwrotnej (feedback) o zmianach jego stanu fizjologicznego. Podstawą terapii jest wykorzystywanie „plastyczności mózgu”, polegającej na zdolnościach komórek nerwowych mózgu do trwałych przekształceń funkcjonalnych. Jest to rodzaj terapii, dzięki której pacjent w sposób świadomy, uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak by mózg pracował wydajniej i szybciej. Terapia odbywa się w specjalnie do tego celu przystosowanym gabinecie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. W terapii uczestniczy terapeuta i osoba poddawana terapii. Podczas terapii sygnał EEG odbierany elektrodami przymocowanymi do skóry głowy w specjalnie wyznaczonych punktach, jest przetwarzany do formy przystępnej graficznie wideogry. Jest on odzwierciedleniem stanu umysłu pacjenta. Dzięki sprzężeniu zwrotnemu, pacjent wie, kiedy np. jest skoncentrowany, a kiedy jego koncentracja się zmniejsza. Pozwala to nauczyć się kontrolowania reakcji własnego mózgu, a dzięki temu takiego modyfikowania jego pracy, aby funkcjonował efektywnie. Trenowany siedzi wygodnie w fotelu, obserwuje wideogrę na monitorze i próbuje kierować nią własną wolą i umysłem. Za dobrze wykonane zadanie, otrzymuje nagrodę - wideogra się udaje, a poddawany terapii otrzymuje punkty sygnalizowane, np. dźwiękowo.
CO DAJE TERAPIA?
Trening EEG Biofeedback usprawnia funkcje mózgu takie jak:
- koncentracja uwagi,
- opanowanie emocji, radzenie sobie ze stresem,
- relaks,
- usprawnienie procesów myślowych,
- szybka nauka,
- pamięć,
- sen.
DLA KOGO ?
Metoda EEG Biofeedback zalecana jest w pracy z dziećmi i młodzieżą, u których występują:
- trudności szkolne (wyniki w nauce niższe od oczekiwanych);
- specyficzne trudności w uczeniu się (dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia);
- kłopoty z planowaniem i właściwą organizacją pracy;
- zaburzenia koncentracji uwagi (w przebiegu ADD, ADHD);
- nadpobudliwość psychoruchowa (w przebiegu ADHD);
- zaburzenia zachowania,
- zaburzenia snu,
- stany lękowe, depresja,
- trema, napięcie wewnętrzne, niska samoocena.
Warunkiem zapisania na treningi jest złożenie wniosku oraz zaświadczenia neurologa o braku przeciwwskazań do terapii (regulamin terapii oraz wniosek są dostępne na stronie internetowej szkoły w zakładce Dokumenty).
JAK PRZEBIEGA SESJA TRENINGOWA?
Osoba trenująca ma podłączone do powierzchni głowy /za pomocą pasty klejącej/ jedną lub więcej elektrod przekazujących sygnały z mózgu do monitora terapeuty, gdzie widoczne są w postaci poszczególnych pasm fal mózgowych. Na swoim monitorze trenujący widzi te sygnały w postaci wideogry. Stara się spełnić założenia gry wyłącznie siłą woli, poprzez własne myśli, bez użycia klawiatury czy myszki, np. stara się utrzymać dużą szybkość jadącego samochodu, jechać prawą stroną drogi, przy dobrej widoczności. Przez cały czas otrzymuje informację zwrotną o swoim stanie – gra się udaje, otrzymuje punkty kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości. Kiedy wzrasta aktywność w paśmie niepożądanym – nie dostaje punktów, gra się nie udaje. W ten sposób trenujący wie, kiedy jest dobrze skoncentrowany a kiedy nie jest. Jego mózg uczy się wytwarzania nowych fal mózgowych. Ponieważ metoda ta koncentruje się na przyczynach trudności w uczeniu się jej efekty są długotrwałe. Prowadzący na podstawie wyświetlanych na monitorze przebiegów, może odpowiednio motywować pacjenta do osiągania coraz lepszych wyników. W ten sposób pacjent "uczy" swój mózg pracy na korzystnych dla niego częstotliwościach. Uzyskiwanie dobrych wyników przez osobę poddawaną terapii nie następuje od razu. Wymaga to koncentracji, uspokojenia emocji oraz co najmniej serii treningów.
JAKI JEST CZAS TRWANIA TERAPII?
Zależy od złożoności problemu i wieku pacjenta. Terapia krótkoterminowa obejmuje zwykle 10-20 sesji, możemy wtedy zaobserwować zmiany w zachowaniu np. poprawę uwagi, zmniejszenie impulsywności. W bardziej złożonych problemach np. ADHD będzie to ok.40-60 sesji. Inne schorzenia wymagają jeszcze dłuższego czasu terapii. Dzieci uczestniczą w treningu raz w tygodniu przez 45 min.
Pierwsze spotkanie to wywiad, który pozwala zebrać informacje potrzebne do ustalenia właściwego kierunku treningów - jest to konsultacja, która pozwala zebrać wszystkie najważniejsze informacje potrzebne do ukierunkowania pracy z dzieckiem.
Dodatkowych informacji udziela pedagog szkolny. Regulamin terapii oraz wniosek znajdują się na stronie szkoły w zakładce Dokumenty szkolne.
Dzień Kobiet w przedszkolu
8 marca to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. W naszym przedszkolu Dzień Kobiet jak zawsze nie przeszedł bez echa. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Nasi mali dżentelmeni złożyli życzenia, tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat”, a także wręczyli piękne laurki i niespodzianki. Dziewczynki mogły poczuć się jak księżniczki zakładając na swoje główki super korony. Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane z tej okazji zabawy i konkurencje. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie.
14
Dzień Kobiet
Dla wszystkich Pań wyjątkowe życzenia :)
Akcja „Ziarnko do ziarnka... III”
"Nasiona dla Zambii"
Mpanshya to wioska w Zambii w Afryce. Siostry Boromeuszki mikołowskie, prowadzą tam misję, gdzie starają się usamodzielnić swoich małych podopiecznych i ich rodziców. Założyły ogródek przedszkolny, gdzie uczą dzieci siać i opiekować się roślinami. Nasiona w Zambii są bardzo drogie, dlatego siostry proszą o pomoc w ich zakupie. Siostry dożywiają z tych ogródków dzieci, prowadząc także szpital, hospicjum i przedszkole.
Świetlica Profilaktyczno - Integracyjna w Gaszowicach z filią w Szczerbicach, nie pozostaje obojętna na taką formę pomagania innym. Zbieramy więc nasionka w swoich filiach.
Akcja prowadzona jest do 16 kwietnia 2021 roku. Dzieci prosimy o przyniesienie jakiejkolwiek ilości paczuszek nasionek warzyw: marchwi, cebuli, pomidora, słonecznika (duże ziarna), kapusty, kalarepy, ogórków, papryki, fasoli, buraków i kalafiora
"Mamy dla mam"
Siostry Boromeuszki stworzyły w swoim szpitalu salę porodową, aby kobiety z zambijskich wiosek miały szansę na poród w godziwych warunkach. Tradycyjne porody zbyt często kończą się tam komplikacjami, nierzadko śmiercią. W Zambii, gdzie ponad 20% dzieci jest sierotami, życie każdej matki jest na wagę złota. Paczuszki-wyprawki są dla tych mam zachętą, aby rodzić w szpitalu, gdzie obecnie przychodzi na świat około 50 dzieci miesięcznie. Fachowa opieka położnych i ginekologa zapewnia im, a także noworodkom, wielką szansę na przeżycie w razie komplikacji. Kobiety po porodzie wracają do wiosek, co wiąże się z uciążliwą, nierzadko kilkudniową, pieszą podróżą. Dostają więc wyprawki kompletowane z darów wysyłanych do Misji. Jako świetlice, chcemy zachęcić naszych podopiecznych i ich mamy do włączenia się w tą piękną inicjatywę polskich zakonnic.
Mamy, prosimy o przyniesienie do swoich filii świetlicowych (w miarę możliwości): podkładów porodowych i dużych podpasek, które w Zambii są na wagę złota, a także mleka modyfikowanego w proszku (długi termin przydatności), kocyków, plastikowych butelek do karmienia.
Ziarenka dobra są w każdym z nas, pozwólmy im zakiełkować. W imieniu dzieci i ich mamz zambijskiej wioski, Stowarzyszenie "Sumina" serdecznie dziękuje.
Podarowane rzeczy należy składać u p. Justyny Gawrońskiej lub p. Bernadety Chowaniec.
Podsumowanie konkursów walentynkowych
15 lutego obchodziliśmy w naszej szkole walentynki. Z tej okazji przygotowaliśmy wiele atrakcji dla młodszych i starszych uczniów. Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, stanęliście na wysokości zadania. Wszystkie klasy 1-3 bezbłędnie rozwiązały quiz z postaciami z baśni Disneya, nie zapominając również o czerwonym elemencie ubioru.
Uczniowie klas 4-6 również aktywnie uczestniczyli w zadaniach konkursowych, dlatego też jury w składzie Katarzyna Brachaczek, Aleksandra Walkowicz oraz Monika Musioł-Skrzypiec miało twardy orzech do zgryzienia.
Konkurencję, polegającą na napisaniu wiersza lub rymowanki, wygrała klasa 6b. Dziękujemy także śmiałkom, którzy postanowili podejść do konkursu indywidualnie. Są nimi Oliwia Jurkowska, Dawid Ślipek, Matylda Kurpanik oraz Patrycja Dusza.
Walentynkowe chmury wyrazowe stworzyli: Maja Bluszcz, Radosław Krótki, Wiktoria Szymik, Karolina Wieczorek, Kamil Iwin, Zuzanna Kowalska oraz Julia Piotrowska.
Z quizem kahoot zmierzyły się następujące osoby: Bartosz Koczy, Nikola Slężak, Julia Piotrowska, Marek Bienek, Radosław Krótki, Oliwia Świsulska, Szymon Gembalczyk, Wiktoria Szymik, Maja Bluszcz oraz Kamil Iwin.
Walentynkowe quizy wordwall rozwiązali: Maja Bluszcz, Dorota Grzenik, Oliwia Korbel, Julia Piotrowska, Amelia Pochcioł, Nikola Slężak, Krzysztof Duży, Kamil Iwin, Radosław Krótki, Nathaniel Pasieka, Marek Bienek, Milena Jurkowska, Bartosz Koczy, Sandra Dudek, Wiktoria Szymik, Oliwia Świsulska, Szymon Gembalczyk, Oliwia Jurkowska, Karol Skrzypiec oraz Piotr Bielak.
Na zwycięską klasę 6b oraz na uczniów, którzy indywidualnie uczestniczyli w konkurencjach, czekają po powrocie do szkoły drobne upominki.
Gratulujemy i dziękujemy za tak ogromne zaangażowanie!
Zbiórka elektrośmieci
Do dnia 10 marca potrwa zbiórka elektrośmieci. Zbierać będziemy baterie, sprzęt elektroniczny, elektryczny, telefony komórkowe, telewizory, odtwarzacze, głośniki, kalkulatory, itp. Elektrośmieci należy skladować przy przedszkolu przy ZSP w Szczerbicach, od strony kuchni.
Dziękujemy!
Język niemiecki a gwara śląska (projekt "Zaproś mnie na swoją lekcję")
W czwartek 25 lutego uczniowie kl. 5 i 6, uczęszczający na zajęcia języka niemieckiego, gościli kolejną osobę w ramach ogólnopolskiego projektu "Zaproś mnie na swoją lekcję". Tym razem mieliśmy przyjemność spotkać się z panią Ewą Kolbusz, przesympatyczną nauczycielką z Rydułtów, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o gwarze śląskiej. Były szwarne dziołchy, szykowne karlusy, szkolorze, rechtorki i wice :) Porównywaliśmy również słowa w języku niemieckim i gwarze śląskiej. Ciekawostki i niesamowita energia sprawiły, że to spotkanie z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
2
Projekty eTwinning
Nasza szkoła od wielu lat z zaangażowaniem realizuje międzynarodowe projekty eTwinning, zarówno z języka angielskiego jak i niemieckiego. I w tym roku nie zwalniamy tempa. W drugim półroczu przystąpiliśmy do trzech projektów - "Ich und meine Stadt. Lass uns kennenlernen", "Bringing my dreams with the sky" oraz "Postaw na Ziemię". Będą to działania w języku niemieckim, angielskim oraz polskim. Pierwsze zadania już za nami a czeka na nas jeszcze wiele ciekawych przedsięwzięć. Zachęcamy do podglądania efektów pracy w zakładce "eTwinning".
16
Archiwum Aktualności