• Spotkanie autorskie

          • W czwartek 30 marca uczniowie klas IV i V dzięki Panu Wiesławowi Drabikowi mieli okazję przypomnieć sobie historię swojej małej ojczyzny. Nasz gość jest autorem wielu pozycji dla dzieci, jednak ostatnio napisał książkę: „Gaszowice i okolice”. Po wysłuchaniu ciekawych opowieści naszego gościa, każdy uczestnik spotkania otrzymał w prezencie wspomnianą wcześniej książkę. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Biblioteką Gminną w Gaszowicach. Składamy serdeczne podziękowania autorowi oraz Pani Ewie Kowol za możliwość uczestnictwa w tak wyjątkowym wydarzeniu.

          • Wyjazd klas czwartych do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rybniku

          • 29 marca uczniowie klas 4 wyjechali do Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Rybniku, które powstało z myślą o poszerzaniu wiedzy na temat bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Podczas prowadzonych zajęć realizowano zagadnienia zwiększające poziom wiedzy i umiejętności uczniów, którzy przygotowują się do egzaminu na kartę rowerową. Zajęcia obejmowały: podstawowe zasady ruchu drogowego (dostosowana do wieku uczestników), pierwsza pomoc przedmedyczna - zajęcia prowadzone na fantomach. Każdy uczestnik dowiedział  się jak szybko i sprawnie wezwać pomoc oraz jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia. Po zakończonych zajęciach uczniowie  odbyli zajęcia praktyczne na symulatorach  przejścia dla pieszych oraz jazdy motorowerem/motocyklem i  czasu reakcji. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał element odblaskowy.

          • Dzień Muffinka w przedszkolu

          • Tematem dzisiejszych zajęć były uwielbiane przez dzieci muffinki. Dzieci poznały składniki potrzebne do ich wypieku, następnie zostały poczęstowane muffinkami upieczonymi przez nasze kucharki.

          • Czytanie bajek

          • W przedszkolnej grupie "Pszczółki" stało się tradycją, że odważni rodzice mają chęć i znajdują czas, by odwiedzić grupę swoich dzieci i czytają im bajki. 

          • Konkurs Kangur

          • Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR, sponsorowanego przez Radę Rodziców, za co bardzo dziękujemy. Nasi uczniowie zmagali się z zadaniami 16 marca w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii Maluch, przeznaczonej dla klas III i IV wzięli udział: Karolina Pilar z III a, Wiktor Klimek z III b, Lena Kuśnierek, Dawid Pucułek i Paulina Sodzawiczny z IV a oraz Wojciech Duży, Filip Gembalczyk, Damian Kostka, Sebastian Krótki z IV b. W kategorii Beniamin: Franciszek Damek, Jan Krawczyk i Hubert Sobiech z V b oraz Kamil Janyga i Paweł Janyga z VI. Natomiast w kategorii Kadet wziął udział Kamil Niemczyk z klasy VIII b. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział i z niecierpliwością czekamy na wyniki. 

          • 21 marca Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

          • Choć większości ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa. 21 marca przypada Światowy Dzień Osób chorujących na Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. W tym dniu zagościły w naszej szkole kolorowe skarpetki jako synonim niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.

          • Targi Edukacyjne

          •             Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, uczniowie klas ósmych i siódmej wraz z wychowawcami odwiedzili Targi Edukacyjne w Rybniku. Udział w tej imprezie pozwolił na zapoznanie się z aktualną ofertą edukacyjną rybnickich szkół ponadpodstawowych. Udało nam się również odwiedzić rybnickie Technikum nr V, gdzie podczas dnia otwartego  mogliśmy nie tylko poznać kierunki kształcenia tej placówki,  ale przede wszystkim zobaczyć jak wyglądają tamtejsze pracownie: informatyczna, fryzjerska i weterynaryjna. Ten pożytecznie spędzony czas z pewnością ułatwi naszym uczniom wybór odpowiedniej szkoły ponadpodstawowej, który przed nimi już niebawem.

          • Wyjazd klas VIII i VII do Oświęcimia

          •             17 marca uczniowie klas ósmych i siódmej wraz z opiekunami odwiedzili Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu.

            W KL Auschwitz, największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady, życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Dzisiejsze Miejsce Pamięci, to nie tylko autentyczne poobozowe bloki i baraki, ale także unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do obozu na zagładę. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

            Gdy weszliśmy na teren Muzeum, przed nami ukazał się słynny napis: „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym” – autentyczny i tak bardzo sarkastyczny tekst umieszczony tam przez Niemców. Dzięki opowieści świetnej pani przewodnik, od razu poczuliśmy powagę miejsca, w którym się znaleźliśmy. Później udaliśmy się do kilku budynków, w których można było zobaczyć i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. To była realistyczna i poruszająca lekcja historii. Puste cele, fotografie na ścianach, czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów, to tylko część przerażającego obrazu obozu. Na twarzach wielu z nas pojawiły się łzy wzruszenia. Niesamowite wrażenie wywarł na wszystkich pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa, blok 11 zwany blokiem śmierci i ściana straceń, pod którą zapaliliśmy symboliczne znicze ku czci i pamięci ofiar tej okrutnej zbrodni.

            Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu zobaczyliśmy pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów oraz ruiny komór gazowych z krematoriami, szybko likwidowanych przez Niemców pod koniec wojny.

            W trakcie zwiedzania spotykaliśmy ludzi różnej narodowości oraz w zróżnicowanym przedziale wiekowym. To oznacza, że Auschwitz jest obiektem zainteresowania ludzi na całym świecie. Nie dziwi to wcale, gdyż każdy chce znaleźć przyczyny rodzenia się nienawiści i pogardy, a także na własne oczy zobaczyć miejsce, które stało się synonimem Shoah, masowego mordu i upadku cywilizacyjnego. Wycieczka była dla wszystkich wyjątkową i poruszającą lekcją historii. Ta wyprawa na pewno utkwi w naszej  pamięci jeszcze długi czas…

          • Marzanno, Marzanno – odejdź zimowa Panno!

          • Nasze przedszkolaki, dziś głośno wykrzykiwali to hasło! Przebrani w wiosenne symbole, przeszły kolorowym korowodem w asyście Szczerbickiej Straży Pożarnej, śpiewająco witając wiosnę. Było kolorowo i wesoło! Mamy nadzieję, że wiosna posłucha przedszkolaków i w końcu zagości u nas na dobre.

          • Tydzień ze św. Patrykiem

          • Zapraszamy wszystkie klasy do wzięcia udziału w następujących konkurencjach.

            Poniedziałek 13.03

            I love green – zakładamy na siebie jak najwięcej widocznych elementów garderoby w kolorze zielonym

            Wtorek 14.03

            Can you find the shamrocks? – szukamy ukrytych koniczynek na terenie naszej szkoły

            Środa 15.03

            Irish jig dance – wykonujemy przez minutę taniec irlandzki

            Czwartek 16.03

            The biggest rainbow – która klasa stworzy najdłuższą tęczę?

            Piątek 17.03

            The pot of gold – podsumowanie tygodnia Św. Patryka i złote słodkie monety!

            A poza tym w klasach lekcje kulturowe, tworzenie lapbooków, escape roomy i quizy.

             

          • Powiatowy Konkurs Recytatorski

          • Dnia 8 marca laureatki Szkolnego Konkursu Recytatorskiego Ewa Borkowska z klasy Vb i Matylda Kurpanik z klasy VIIIa wzięły udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim „MAŁE OKR”. Recytatorzy prezentowali wybrany utwór poetycki i fragment prozy. Matylda Kurpanik zdobyła III miejsce w kategorii klas VII-VIII. Serdecznie gratulujemy!!!

          • Spotkanie on-line z autorką „Podróży literackich”

          • 10 marca klasa Vb gościła na lekcji języka polskiego Panią Agnieszkę Zielińską, polonistkę, autorkę cyklu książek pt. „Podróże literackie”. Cykl ośmiu książek pisarki poświęcony jest życiu i twórczości wybitnych polskich twórców, jak Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz itd. 

            Biorąc pod uwagę, że klasa Vb jest w trakcie omawiania powieści „W pustyni i w puszczy” tym razem autorka przybliżyła nam życie i twórczość Henryka Sienkiewicza. Wraz z panią Zielińską wyruszyliśmy na wirtualną wycieczkę do miejsc związanych z pisarzem, który jak się okazuje również dużo podróżował, m.in. pełniąc funkcję korespondenta „Gazety Polskiej”.  Z licznych miejsc odwiedzanych przez pisarza wymienić można choćby Lwów, Rzym, Londyn, Nowy York, Kair i Gizę, Niceę czy Vevey w Szwajcarii, gdzie autor zmarł i został pochowany. Wszystkie te miejsca autorka „Podróży literackich” odwiedziła, podróżując śladami pisarza.

            Za to niezwykłe spotkanie i pełne pasji opowieści bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie : -)

             

          • Sukces naszych tancerek

          • 5 marca nasza taneczna grupa Realise wzięła udział w X Ogólnopolskim Festiwalu Tanecznym Viverso w Rybniku. Dziewczyny świetnie zaprezentowały się na scenie i zdobyły III miejsce.  

          • Szkolny Konkurs Recytatorski klas I-III

          • 6 marca odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Psiaki, kociaki i inne zwierzaki” dla klas 1-3. Wszyscy uczestnicy pięknie zaprezentowali przygotowane wiersze. Najlepsze okazały się Zuzanna Skaba z klasy Ib, Karolina Pawliczek z klasy II i Hanna Kwiecień z klasy IIIa. Uczennice te będą reprezentować naszą szkołę w Międzygminnym Konkursie Recytatorskim. Życzymy im powodzenia w kolejnym etapie.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Szczerbicach
      • dyrektor@zspszczerbice.pl wicedyrektor@zspszczerbice.pl swietlica@zspszczerbice.pl intendent@zspszczerbice.pl
      • sekretariat - 32 4305516 intendent - wewn. 13 świetlica - wewn.15 pedagog - wewn.16 przedszkole gr.5-6 latki - wewn.19 przedszkole gr.3-latki - wewn. 20 przedszkole gr. 4-latki - wewn.21 psycholog - wewn.22
      • ul. Szkolna 6 44-293 Szczerbice Poland
    • Logowanie